Спеціалісти з Росспоживнагляду, які завершили перевірку на заводi «Гадячсир» у Полтавській області, спочатку не висловили жодних претензій до українського продукту та й пальмової олії в сирі не виявили. Про це наприкінці минулого тижня поспішив відзвітувати на брифінгу перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Микола Безуглий. «Ніяких технологічних обмежень чи порушень технологій ці фахівці не виявили... на превеликий жаль, письмових висновків комісія не надала. Вони поїхали в Росію доопрацьовувати матеріали», — зазначив пан Безуглий.
Те, що українська сторона занадто рано вирішила, що все добре, показали офiцiйнi результати перевірки, які 30 березня Росспоживнагляд оприлюднив на своєму сайті. З’ясувалося, що росіяни знайшли низку суттєвих недоліків у технології виготовлення гадяцького сиру. Наприклад, напівтвердий сир «Російський», вказують російські експерти, не відповідає технічним стандартам, прийнятим у РФ, за формою, розміром, масою. Та й виготовляють його «не так»: сир дозріває 20—30 діб замість потрібних 60; температура повітря під час пресування вища, ніж має бути.
Показово, що рослинної олії в українських сирах не виявлено, а саме це було причиною заборони продажу сирів семи українських виробників на території РФ. «Якщо потрібно щось знайти, і вже зовсім нічого немає, то це, напевно, найкращий аргумент, який можна висунути», — коментує керівник аналітичного департаменту консалтингового агентства ААА Марія Колесник. Експерт підкреслила, що навіть якщо компанія змінить технологію виробництва сирів, немає абсолютно ніяких гарантій, що доступ до російського ринку буде відкрито. Водночас голова української Держветфітослужби Іван Бісюк переконаний, що підприємства, які хочуть торгувати з Росією, мають підлаштовуватися під їхні норми.
Як буде розвиватися новий виток «сирної війни», важко передбачити, проте вже зараз українські сирзаводи скорочують виробництво продукції на 10—20 відсотків.