Згідно з офіційними даними, в Україні щороку внаслідок побутового насильства гине понад тисячу жінок. Такі невтішні цифри наводить голова підкомітету з міжнародно–правових питань iз гендерної політики Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Олена Бондаренко.
Що вже казати про випадки жахливого сексуального насильства, які останнім часом збурили громадськість. «Оксана Макар, Олександра Попова, Оксана Сорокопудова, а також зґвалтування п’ятьма покидьками студентки в Умані, — перераховує депутатка від фракції БЮТ Бондаренко. — Мало не щодня останнім часом надходить така інформація. Побутове насильство сьогодні стає страшною нормою життя!».
За її словами, бiльшiсть жінок, які сьогодні відбувають терміни покарання за вбивство свого чоловіка, сексуального партнера чи родича, «це ті жінки, які потерпали через систематичне і тривале насильство». Відтак Олена Бондаренко робить невтішний висновок: Україну захлеснула хвиля насильства над жінками.
Натомість голова правління Інформаційно–консультативного жіночого центру Олена Суслова більш категорична. На її переконання, сьогодні в Україні спостерігається явище феміциду — системної практики винищення жінок. «Двадцять років я займаюся цією темою, ще два роки тому я не могла собі уявити, що ми з вами будемо говорити про феміцид в Україні. І що ми будемо мати стільки фактів про це, — каже пані Суслова. – Коли ми фіксуємо випадки зґвалтування, то це не просто зґвалтування. Це зґвалтування з високим рівнем цинізму. Є й економічне насильство — яке теж є частиною феміциду».
Експерт переконана, що в Україні дівчаток виховують у боязні та покорі до чоловіків. «Тому не можна чекати від них, що вони скажуть «ні», коли вони захочуть сказати «ні», — констатує Олена Суслова.
Відтак Олена Бондаренко та Олена Суслова закликають українську владу звернути увагу на дану проблему. «Держава просто зобов’язана захистити жінку, її права. Натомість держава показує сьогодні страшний приклад безправ’я, байдужості», — обурюється нардеп Бондаренко.
Своє бачення проблеми насильства над жінками нещодавно озвучив глава МВС Віталій Захарченко. Так, міністр пов’язує збільшення випадків зґвалтувань дівчат в Україні останнім часом із моральними та етичними процесами в суспільстві. «Це суспільні процеси, які відбуваються. Міліція ефективно працює, ефективно розкриває і затримує ґвалтівників», — каже пан Захарченко. — Будь–яка інформація, яка надходить до органів внутрішніх справ, відразу ж публікується і в ЗМІ. Міліція нічого не приховує».
Згідно з офіційними даними МВС, щорічно в Україні скоюють близько 600—700 зґвалтувань. Однак офіційні дані не відтворюють реальну картину, оскільки всього 10—12% жінок звертаються до правоохоронців із заявами про зґвалтування. За 21 рік незалежності України через статеве насилля пройшло 1,26—1,47 мільйона громадян. Як правило, третина зґвалтованих — молодші 16 років, кожна десята жертва — чоловічої статі.