Місяць тому «УМ» докладно розповідала про скрутну ситуацію, в якій опинилася Київська організація Спілки художників України. Нагадаємо, левову частку її майстерень узимку було паралізовано — від опалення скульптори й художники відмовилися. А ті, в яких було тепло, заборгували кругленькі суми. Колапс спричинили нові тарифи «Київенерго»: їх спілчанам встановили на такому ж рівні, що й банкам — 960,73 гривнi за гігакалорію. Проігнорувавши при цьому законодавство, яке передбачає для художників такий самий тариф, як і для населення — тобто в п’ять разів нижчий за встановлений «Київенерго».
Учора в митців урвався терпець — вартість гігакалорії вже «перевалила» за тисячу гривень. Уперше в історії спілки скульптори і художники відкрито заявили владі про свої проблеми, висловили критику державній політиці та попросили Кабмін і Президента Януковича змилуватися.
«Ось папка зі зверненнями, зібрали сотні підписів, реакції від уряду ніякої. Від Президента відписали, що це не їхня компетенція. В КМДА повідомили, що для встановлення для нас пільгового тарифу немає грошей… Але на сьогодні ми в такому становищі, що ще місяць–два — і підуть судові позови від енергопостачальної компанії. І ми будемо відповідати своїм майном, — заявила на прес–конференції Наталія Кохан, голова статутної комісії Київської організації НСХУ. — Ми всі на емоціях, художники вже готові вийти на вулицю і попалити свої картини, якщо вони державі не потрібні». Голова Київської організації Леонід Сотник додає: «Відписки Комісії регулювання енергетики про те, що зниження для нас тарифу негативно вплине на фінансово–економічний стан підприємств теплоенергетики, не витримує жодної критики. Виходить, саме наші 500 київських майстерень «роблять погоду» в цій сфері? Зараз, коли країна обговорює соціальні ініціативи Президента, я хотів би, щоб Віктор Федорович почув, серед усього, і наші проблеми. Хочу нагадати: на думку економістів, друга хвиля кризи припадає на 2013 рік, і може так статися, що ми, київські художники, до того часу не доживемо».
Депутат Київради Олександр Бригинець зазначає, що встановлені захмарні тарифи — це задум київської влади. «Я отримав інформацію про те, що в КМДА виношують план: довести митців до такого стану, аби майстерні в центрі міста вони утримувати більше не могли. А натомість їм запропонують інші приміщення — на пільгових умовах, але на околицях. Таким чином, старі майстерні знесуть, а ділянки передадуть олігархам під торговельні центри».
За словами Бригинця, комісія Київради з питань культури й туризму вже розглядала ситуацію, коли художники погоджуються добровільно виселитися з будинку в центрі міста і переїхати. «Зрозуміло, що за таких обставин, коли у митця немає перспективи, немає можливості платити за «комуналку», він може піти на такі поступки. Але ж виходить парадокс: питання знищення історичних будинків вирішує не громада, а такий «консенсус» влади та художника».