Втнули витинанки

22.06.2004

       До її проведення доклали зусиль Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАНУ, Міжнародна асоціація україністів, Музей народного мистецтва в Отренбусах (Польща).

      Учасники та гості виставки, серед яких були народний депутат України, голова українсько-польського міжпарламентського форуму, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ Микола Жулинський, голова Спілки народних майстрів Володимир Прядка та інші відомі в мистецькому просторі країни люди побачили твори з приватної колекції відомого польського етнографа, професора Інституту етнології Варшавського університету Мар'яна Покропка.

      Учений європейського рівня, автор фундаментальних праць про народне мистецтво Польщі, що витримали кілька перевидань і перекладені іншими мовами, пан Покропек створив у власному домі музей — розкішну колекцію з десяти тисяч експонатів, у якій переважають пам'ятки народного мистецтва повоєнного періоду. Колекція унікальна в тому плані, що репрезентує забутий, на перший погляд, напрям народної культури — витинання, дуже різний за стилями, цікавий за сюжетами і специфічний за технікою виконання.

      Витинанки — це лише незначна частка того цінного надбання, що має пан Покропек. Останніми роками його колекція значно розширилася за рахунок творів народного мистецтва інших народів. Особливий інтерес професор Покропек виявляє до українського, зокрема гуцульського, мистецтва. З колегами-етнографами з Гуцульщини він має домовленість про спільні виставки. Найближчим часом планується виставка гуцульського мистецтва у Варшаві.