Проблемних кредитів поменшало
Частка проблемних кредитів у кредитному портфелі українських банків зменшилася з 3,4 відсотка на початку року до 3,2 станом на 1 червня. За інформацією НБУ, кредити, надані суб'єктам господарської діяльності, становлять 76,4 відсотка від загального обсягу кредитного портфеля банків, кредити іншим банкам і НБУ — 10,5, кредити фізичним особам — 13,0.
Наш коментар
Нагадаємо, що Україна — країна, яка є четвертою у світі за темпами приросту кредитів. У 2003 році цей приріст сягнув 62 відсотків. Наслідками такого стрімкого зростання кредитування може бути збільшення обсягів поганих кредитів, виникнення проблеми неповернення коштів тощо. Тому прозорість капіталу, чистота кредитних портфелів, об'єктивна оцінка предметів застави перебуватимуть в центрі уваги регуляторної політики Нацбанку в найближчому майбутньому. Нацбанк відпрацьовує механізм забезпечення чистоти кредитних портфелів і, можливо, висуне вимогу формувати резерви під недоброякісні кредити в державних цінних паперах (облігаціях внутрішньої державної позики). Ще одним способом зниження ризиків при кредитуванні, ймовірно, стане запровадження системи галузевого моніторингу, тобто встановлення лімітів на кредитування окремо взятої галузі. Так у більш ніж сімдесяти банків, які активно кредитують будівельні компанії, істотно погіршалися фінансові показники після зниження цін на нерухомість. Отож роботу над покращенням стану кредитних портфелів можна розглядати як «гру на упередження».
Ухопи інвестора за фалди
Нещодавно міжнародна агенція UNCTAD оприлюднила щорічний звіт про опитування керівників Агенцій просування інвестицій зі 158 країн. Якщо торік більшість опитаних прогнозувала зменшення обсягів глобальних потоків прямих іноземних інвестицій (ПІІ), то цього року переважають позитивні настрої: 91 відсоток респондентів переконані, що протягом 2004-2005 років інвестиційні потоки зростуть. Водночас експерти звертають увагу на те, що конкурентна боротьба за інвестиції посилилася на міжнародному рівні.
Наш коментар
У 2003 році сукупний обсяг ПІІ досягнув позначки у 653 млрд. дол. США, практично повторивши результат 2002 року (651 млрд. дол.). Серед країн, резиденти яких будуть найактивнішими інвесторами на міжнародних ринках, виділяють США, Німеччину, Великобританію, Францію і Китай. При цьому слід зауважити, що представники Центральної та Східної Європи пальму першості віддають німецьким компаніям, очікуючи саме від них найбільших обсягів інвестицій.
Готельний, ресторанний і туристичний бізнес, комп'ютерні технології, а також оптова і роздрібна торгівля — саме ці галузі економіки будуть найпривабливішими для інвестування протягом 2004-2005 років. Щоправда, варто відзначити певну відмінність відповідей на ці питання з боку представників Центральної та Східної Європи, які на перше місце поставили комп'ютерні технології, бізнес-послуги та електротехнічну галузь. На жаль, у цьому опитуванні не врахована думка України, оскільки до цього часу не розпочала діяльність відповідна національна Агенція просування інвестицій. Хоча указ Президента «Про додаткові заходи щодо залучення іноземних інвестицій в економіку України» від 7 липня 2003 року передбачав створення такої структури (під назвою Агентство з питань іноземних інвестицій). Саме цей орган, на думку 29 відсотків представників місцевих органів влади, опитаних Інститутом реформ, мав суттєво підвищити ефективність державної інвестиційної політики.
(За матерiалами Iнституту реформ).