24 березня — Всесвітній день боротьби з туберкульозом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, найбільші масштаби туберкульозу у Східній Європі спостерігаються саме в країнах пострадянського простору. В Україні про цю страшну хворобу вперше справді з тривогою заговорили у 1995 році, коли було оголошено епідемію. З того часу від туберкульозу померло 160 тисяч українців. Це до 7 тисяч жертв щороку... На сьогодні офіційна кількість хворих, які стоять на диспансерному обліку, перевищила 1% населення — 500 тисяч осіб. І ця цифра постійно збільшується: щогодини на туберкульоз захворює чотири людини, одна помирає.
Днями Верховна Рада ухвалила Закон «Про боротьбу з туберкульозом». Як повідомила на прес–конференції з цього приводу голова парламентського Комітету з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтеєва, в новій редакції цього законодавчого акту йдеться про основні напрями подолання туберкульозу: профілактику, виявлення, а також обов’язкове лікування відкритих форм хвороби. «Досі хворі лікувалися за бажанням, — зазначила пані Бахтеєва. — Ліки продавалися в аптеках. Але ж туберкульоз вимагає не лише комплексного амбулаторного лікування, а й ізоляції хворого від оточення».
Минулого року Україна отримала грант на п’ять років — 95 мільйонів доларів від Глобального фонду для боротьби з ВІЛ/СНІД, туберкульозом і малярією. Основну суму цих коштів отримав Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України», який уже шість років працює за власною програмою «Зупинимо туберкульоз». На попередні запити про допомогу, які Україна подавала в 2002, 2004, 2007 і 2008 роках, Глобальний фонд давав відмову. І це не дивно — «медикаменти, які закуповували в Міністерстві охорони здоров’я, в тендерних комітетах, були, вдвічі, а інколи й удесятеро дорожчими, ніж їх можна було купити в Європі», — йдеться на сайті фонду Ахметова.
Гроші Глобального фонду в Україні стимулюють політичні рішення в боротьбі з туберкульозом. «Закуплено високоточне обладнання, апарати для спалення медичних відходів, йде підготовка спеціалістів, у цьому році впровадимо всеукраїнський електронний реєстр хворих — до цього часу не було точної статистики», — зауважив директор фонду «Розвиток України» Анатолій Заболотний.
Зараз в українських туберкульозних закладах перебуває понад 70 тисяч хворих. Це переважно безробітні працездатного віку і пенсіонери.