У Франції вчора офіційно стартувала виборча кампанія — напередодні Конституційний суд затвердив список із десятьох кандидатів, які 22 квітня позмагаються за посаду президента. Згідно з французьким законодавством, для участі в президентських виборах претендент має зібрати не менше 500 підписів мерів міст і депутатів муніципальних рад.
Соціологічні опитування не залишають сумнівів у тому, хто з кандидатів вийде у другий тур, призначений на 6 травня: зі значним відривом від суперників у боротьбі за народні симпатії лідирують чинний президент Ніколя Саркозі та кандидат від опозиційної Соцпартії Франсуа Олланд. Обидва наразі користуються підтримкою 25—29% виборців. Згідно з останніми рейтингами, соціаліст попереду, проте цифри постійно змінюються і Саркозі дедалі зменшує відрив. Тож багато залежатиме від того, кому віддадуть свої голоси ті кандидати, які «вилетять» у першому турі.
Передусім — від лідерки Національного фронту Марін Ле Пен, яка у передвиборчих рейтингах впевнено посідає третє місце. Хоча необхідні для реєстрації підписи місцевих депутатів їй удалося зібрати буквально в останню хвилину. А ще один відомий політик, колишній прем’єр–міністр Домінік де Вільпен, який раніше користувався в народі неабиякою популярністю, і взагалі з цим завданням не впорався. Можливо, тому, що занадто відверто ворогує з чинним главою держави.
Серед тих кандидатів, яким вдалося пройти горнило реєстрації, можна назвати ще двох відомих французьких політиків — лідера правоцентристів Франсуа Байру та представника радикального лівого крила Жана–Люка Меленшона. Решта претендентів на президентську посаду відіграють роль політичної масовки.
А ТИМ ЧАСОМ...
Попри старт виборчої кампанії, учора всі кандидати в президенти Франції відмовилися від дебатів і намагалися дотримуватися «політичної тиші» — на знак оголошеної в країні жалоби за жертвами терористичного нападу на єврейську школу в Тулузі. По всій Франції відбулися жалобні мітинги та марші з вимогами покарати злочинця й захистити народ від тероризму. Нагадаємо, у понеділок невідомий на моторолері влаштував стрілянину біля навчального закладу, убивши трьох дітей і рабина. У Франції вперше в історії оголошено найвищий рівень терористичної загрози, сотні поліцейських задіяні в загальнонаціональній операції з розшуку вбивці. Особливо прискіпливо правоохоронці патрулюють вокзали, аеропорти й туристичні зони. Президент Ніколя Саркозі пообіцяв, що біля всіх мусульманських і єврейських культових установ та конфесійних шкіл буде встановлено пости охорони.
Наразі слідчі відпрацьовують дві головні версії: за однією з них, терорист був ісламістом, за другою — ультраправим екстремістом. На першу версію наводить убивство єврейських дітей та рабина, проте поліція вважає, що той самий убивця винен і в загибелі трьох військовослужбовців, знайдених застреленими з початку березня. Двоє з них були мусульманами, третій — виходець з Антильських островів.