Пафосний саміт країн Євразійського економічного співтовариства, який почався позавчора в Москві, так і не завершився створенням «російської відповіді» Євросоюзу. Перешкодою на шляху до перетворення організації в Євразійський економічний союз за принципом ЄС стала позиція Білорусі. Москві не вдалося переконати президента РБ Олександра Лукашенка в тому, що рішення в майбутньому ЄЕС треба ухвалювати вищою радою, а не на рівні держав. Мінськ наполягає, що кожна країна–учасниця нового утворення повинна мати право блокувати рішення союзу — і таким чином залишатися бодай частково незалежною.
Ідею створення «східного ЄС» плекає Володимир Путін. «Євразійський союз будуватиметься на універсальних інтеграційних принципах як невід’ємна частина Великої Європи, об’єднаної єдиними цінностями свободи, демократії і ринкових законів», — писав ВВП у своїй програмній статті в газеті «Ізвєстія», змальовуючи перспективи індустріальної потуги такого «злиття природних ресурсів, капіталів, людського потенціалу».
Так чи інакше, у нинішньому вигляді ЄврАзЕС існуватиме недовго — рішення про його реорганізацію було ухвалено ще в грудні, і тепер питання лише в тому, якою саме буде нова структура. І коли вона, власне, народиться (за планом, це має статися принаймні до 2015 року).
Нагадаємо, до складу поки що так і не перетвореного ЄврАзЕС наразі, крім Росії та Білорусі, входять Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. Молдова, Вірменія та Україна, яку Кремль спить і бачить у лавах свого «ЄЕСу», мають статус спостерігачів. Учора Президент України Віктор Янукович, який був присутній на саміті, мав зустріч із прем’єром (поки що) Росії Володимиром Путіним. Привітавши ВВП з перемогою на президентських виборах, «яку ми пов’язуємо зі стабільністю в нашому регіоні», В.Я. висловив упевненість у необхідності подальшого посилення міжрегіональної співпраці між нашими державами. Окрім того, в Москві Янукович узяв участь у дружньому обіді, що відбувався в рамках Міждержавної Ради Євразійського економічного співтовариства.