У столиці Росії з’явився новий делікатес — сир українського виробництва. Щоправда, тепер москвичі змушені купувати його з–під прилавка — офіційно торгувати продукцією нашого виробництва у Білокам’яній заборонено. Продавці йдуть на ці порушення: клієнтура і попит є, але при цьому самі немало ризикують — їхній Росспоживнагляд проводить рейди і жорстко вилучає «контрабанду», яку продавали тут роками. За офіційними повідомленнями ревізорів, то тут, то там у столиці Росії виявляють і знешкоджують продукцію свого стратегічного партнера — з Охтирки, Лозової, Дубна, Пирятина, Баштанки...
Українські сировари тим часом прагнуть відстояти своє добре ім’я. Вони звернулися до третьої сторони — американських експертів — з проханням дати точну і чітку відповідь на найсакральніше питання цього торгового протистояння: є в експортному варіанті українських сирів злощасна пальмова олія чи ні? Перевірка триває, але її попередні результати нещодавно озвучив перший заступник керівника Держветслужби Володимир Горжеєв: у перевірених 280 зразках жирів рослинного походження не виявлено. Такої ж думки і президент центру споживчих експертиз «Тест» Валентин Безрукий. «Вони (виробники, звинувачені у фальсифікації), за винятком одного, навіть не мають обладнання для виготовлення сирної продукції», — сказав експерт.
Утiм для росіян такі заяви значать небагато. Вони завжди особисто інспектують підприємства, продукцію яких допускають для продажу в РФ. Україна вже давно чекає у себе російських контролерів. Нібито була навіть обумовлена дата початку такої перевірки — 19–21 березня. Але вчора стало відомо — росіяни не приїдуть. За словами головного санітарного лікаря Росії Геннадія Онищенка, у Києві не узгодили технічні умови перевірки і склад делегації. Винними у зриві перемовин Онищенко намагається зробити українське Мінагрополітики: українці, мовляв, виявляють «чудеса винахідливості, вигадуючи різні причини, аби тільки не пустити експертів iз Москви». «Звичайно, українська сторона могла би оприлюднити документи, якими вона запрошує перевіряючих. Утiм не факт, що подібна публічність була би нам на руку», — сказав «УМ» аграрний експерт Володимир Лапа. За його словами, найефективніший метод — це діалог керівників експертних груп. А ось позитивний висновок американців таки може бути фактором переконання. Не головним, звичайно, але свою роль він таки вiдiграє. І якщо не переконає росіян, то, може, поверне трохи зіпсовану репутацію українського сиру та вплине на інших його потенційних покупців.
Саме з цією ідеєю виступив звинувачений у всіх гріхах аграрний міністр Микола Присяжнюк. За його словами, замість Росії продукцію наших молочників iз радістю приймуть Китай, Сінгапур, Марокко, Туреччина, ОАЕ, а також бунтівні Єгипет та Лівія. «Така ідея є реальною, але реалізувати її непросто, — переконаний Лапа. — Подібні зусилля Мінагрополітики — це вимушений крок, адже за умов роботи на російському ринку диверсифікація нам не потрібна».
Ще одним варіантом розв’язання проблеми може стати Президент Віктор Янукович, який учора відбув до Москви — на засідання ЄврАзЕС. Для припинення сирної війни вистачить однієї відмашки Володимира Путіна, з яким наш глава держави поїхав налагоджувати стосунки. Тож український сир може вiдіграти ще й роль лакмусового папірця: визначити, чи спромiгся Янукович хоч якось впливати на «оновленого» ВВП.