Греція успішно домовилася з кредиторами про обмін боргових зобов’язань, що стало найбільшою реструктуризацією державного боргу в історії людства. У зв’язку з цим Єврогрупа, яка вчора завершила триденне засідання у Брюсселі, остаточно схвалила виділення Греції другого траншу термінової фінансової допомоги у розмірі 130 мільярдів євро. Але за умови, що ці засоби буде надано також і Міжнародним валютним фондом. До складу Єврогрупи входять міністри фінансів 17 країн, де в обігу єдина європейська валюта, голова європейського Центробанку і керівництво Єврокомісії.
За результатами позавчорашнього засідання міністр фінансів Люксембургу і одночасно глава Єврогрупи Жан–Клод Юнкер заявив, що держборг Греції може бути скорочено до 117% від ВВП до 2020 року, замість раніше запланованих 120%. Офіційне підписання документів, пов’язаних із виділенням Греції чергового траншу фінансової допомоги, заплановано на сьогодні. Чи відбудеться воно, залежатиме від рішення про участь у такій допомозі МВФ — його керівництво фонду мало оприлюднити вчора вночі. 2010 року Афіни вже отримали екстрений кредит від МВФ та ЄС у розмірі 109 мільярдів євро, але він не вирішив проблеми країни.
Єврогрупа також учора розглянула стан справ в Іспанії та невдоволено констатувала, що ця країна не виконує взяте на себе зобов’язання зі скорочення дефіциту бюджету. Іспанія мала завершити 2012–й із дефіцитом у розмірі 4,4% від ВВП, проте в уряді заявили, що якщо вдасться «вписатися» у 5,8% — це вже буде великим досягненням. Члени Єврогрупи вирішили поки не запроваджувати проти Іспанії санкції за невиконання умов домовленості, але наполягли, що бюджетний дефіцит–2012 не має перевищити 5,3%. А план на 2013 рік залишається незмінним — не більше тривідсоткового дефіциту.
Іспанському уряду доведеться виконувати зобов’язання перед Єврогрупою в умовах майже двовідсоткової рецесії економіки, рекордного для ЄС безробіття та значного невдоволення населення політикою уряду. Недарма Жан–Клод Юнкер під час зустрічі з міністром фінансів Іспанії Луїсом де Гіндосом зобразив на його шиї жест «дружньої удавки», широко розтиражований європейськими ЗМІ.
Водночас до Угорщини Єврогрупа була не такою ласкавою: учора увечері або сьогодні міністри фінансів планували ухвалити рішення про замороження виплат на майже півмільярда євро з бюджету ЄС для цієї країни, оскільки вона перевищила дефіцит бюджету. Єврокомісія висловила таку пропозицію ще кілька тижнів тому, і, за неофіційною інформацією, більшість країн ЄС готові її підтримати. Якщо таке рішення про покарання Угорщини буде ухвалено, воно стане першим в історії ЄС. Нагадаємо, ще в середині січня Брюссель закидав уряду Віктора Орбана неспроможність контролю над бюджетом та попереджав про можливі санкції.