Новими експонатами поповнився до чергової Шевченкової дати музей поета в Каневі. Зокрема, меценати Черкащини передали оригінали листів Шевченка, а також листа Іллі Рєпіна до українського художника В’ячеслава Розвадовського з повідомленням про його участь у конкурсі на пам’ятник Шевченку в Києві. А Президент Віктор Янукович привіз у Шевченків музей картину Iллi Рєпiна «Прометей», що належала сумнозвісному донецькому «авторитету», а нині депутату Іванющенку, більш відомому під псевдо Юра Єнакієвський. Справжня картина чи підробка — це питання збурило інтернет–простір. Утім дискусія розгорілася пізніше. А поки що в Каневі Президент–дарувальник закликав небідних співвітчизників до благої справи — допомагати музеям. Він нагадав, що на ниві меценатства давно працює фонд Рiната Ахметова «Розвиток України», що видiлив для музеїв, у тому числі і для канівського, 10 мільйонів гривень.
Також Президент заявив про необхідність презентації постаті Шевченка у планетарному масштабі: «В Україні маємо понад 100 музеїв Шевченка і трохи менше десяти у світі... У 2014 році (до 200–ліття Шевченка. — Ред.) вони мають стати послами Шевченкового слова, що відкриватиме світові не лише геніальну постать Кобзаря, а й Україну». Кобзаревий ювілей, за словами Януковича, «є справою честі кожного українця». «Масштаб події такий, що ми не можемо дозволити собі обмежитися кількома днями чи навіть місяцем Шевченка. Мусимо думати про рік Шевченка в Україні та світі», — підсумував Президент.
Того дня на Чернечій горі глава держави вручив і Національні Шевченківські премії за 2012 рік. Лауреатами стали мистецтвознавець Тетяна Кара–Васильєва за книгу «Історія української вишивки», поет Петро Мідянка за книгу поезій «Луйтра в небо», композитор Віктор Степурко за псалмодію «Монологи віків», художник Анатолій Криволап за цикл живописних творів «Український мотив», дитячий прозаїк Володимир Рутківський за історичну трилогію для дітей «Джури». Грошовий доважок до головної премії країни цьогоріч склав 260 тисяч гривень для кожного лауреата.