Чергового фіаско зазнало Міністерство юстиції у протистоянні з громадою столиці України. Позавчора Печерський районний суд столиці розглянув скаргу Київради щодо незаконних дій Міністерства юстиції України, яке відмовилося реєструвати Статут територіальної громади Києва. Скаргу Київради задоволено. Бездіяльність Мін'юсту щодо реєстрації Статуту визнано неправомірною. Суд зобов'язав Міністерство юстиції України зареєструвати Статут територіальної громади міста Києва.
Як ідеться в офіційній заяві прес-служби КМДА, більше двох років тому Київрада згідно з Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняла та затвердила Статут територіальної громади Києва і подала його на реєстрацію в Міністерство юстиції. Однак міністерство на чолі з Олександром Лавриновичем одразу ж задекларувало своє упереджене ставлення до реєстрації Статуту, який у всьому цивілізованому світі називають ще й малою конституцією кожного конкретного міста. Шість разів документ повертали до Київради для внесення далеко не беззаперечних поправок. Щоразу Мін'юст знаходив нові причини для відмови в реєстрації, які виходили не лише за межі Конституції, а й здорового глузду. Коли ж нарешті стало очевидним, що Мін'юст, напевно, поставив перед собою конкретну мету — під будь-яким приводом ухилитися від реєстрації Статуту, Київрада вирішила скористатися відповідним положенням Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» й оскаржила дії Міністерства юстиції у суді.
Господарський суд Києва прийняв до свого провадження позовну заяву Київради і задовольнив її повністю. Міністерство юстиції зобов'язали зареєструвати Статут Києва. Київський апеляційний та Вищий господарський суди апеляційну та касаційну скарги Мін'юсту на рішення господарського суду столиці залишили без задоволення. А Судова палата в господарських справах Верховного Суду України за касаційною скаргою Мін'юсту скасувала всі зазначені судові рішення у зв'язку з тим, що, на її думку, ця справа є підсудною не господарському суду, а загальному місцевому суду, який має прийняти рішення по суті позовних вимог Київської міської ради.
Слід наголосити, що після цього рішення Міністерство юстиції розповсюдило інформацію, яка, фактично, лише підтвердила істину, що напівправда набагато небезпечніша від відвертої брехні. Зокрема, твердження прес-служби Мін'юсту — «За наслідками розгляду справи Верховний Суд ухвалив припинити провадження у справі. Рішення остаточне та оскарженню не підлягає» — без наступної мотивації Верховного Суду стало, по суті, дезінформацією для ЗМІ і призвело до перекручень в оцінці реального стану справ із реєстрацією Статуту.
Звичайно, останнє рішення Печерського районного суду Києва може бути оскаржене, як це вже не раз практикувало Міністерство юстиції на чолі з паном Лавриновичем. У цій ситуації прес-служба КМДА залишає за собою право і надалі відслідковувати всі процеси щодо реєстрації Статуту та широко висвітлювати їх у ЗМІ з відповідними коментарями законодавців та авторитетних правознавців. Бо не повинно бути у правовій державі так, щоб амбіції кількох чиновників переважували інтереси більш ніж двох з половиною мільйонів киян.