Учора чергові п’ять яєць–велетнів відправили зі столиці до Тернополя, Львова, Кіровограда, Дніпропетровська та Івано–Франківська. Це конкурсанти майбутнього Всеукраїнського параду писанок та вишиванок, який відбудеться у столиці на День Незалежності. Наступні гігантські яйця невдовзі поїдуть до інших регіонів країни. Там їх будуть розмальовувати, тобто перетворювати на писанки, народні майстри.
Юлія Капшученко, член оргкомітету акції, каже, що «яєчну ініціативу» підтримують Ольга Сумська, Юрій Рибчинський, Ніна Матвієнко, брати Капранови та Олег Скрипка, який очолює художню раду мистецького проекту.
Кожну з майбутніх диво–писанок виготовляють приблизно 2–3 дні зі скловолокна — матеріалу цупкого та стійкого до погодних умов. Яйця мають рекордно великі розміри: майже 4 метри у висоту та 3 — в діаметрі, а важать 58 кілограмів.
Вінниця, Рівне, Херсон, Луцьк, Черкаси, Чернігів та Хмельницький уже отримали свої заготовки писанок. У кожному регіоні спеціальний оргкомітет, художня рада або відділ культури обиратимуть найкращих майстрів декоративно–прикладного мистецтва, які розписуватимуть яйця орнаментами, притаманними саме цій області. А перед цим «шкаралупки» знежирять та покриють «ґрунтовкою».
До місць призначення яйця–велетні перевозять фурами. У регіонах визначають місця зберігання «гостей» зі столиці. Зокрема, у Хмельницькому, каже пані Капшученко, гігантське яйце наразі стоїть у школі №12, у Херсоні — в обласному драмтеатрі, у Вінниці — на футбольному стадіоні. Зараз лише рівняни знають, хто від їхнього краю працюватиме над розписуванням велетня і що на ньому буде зображено дерево життя. Сам розпис виконають незвичними як для писанки автомобільними фарбами. Це найдорожчий та найефективніший спосіб збереження якісного зображення на необмежений термін, тобто рівненські орнаменти «житимуть вічно», переконують організатори акції. Інші міста використовують звичайні будівельні фарби.
До Великодня кожен обласний центр має презентувати на центральній площі свою писанку. А до Києва диво–яйця «з’їдуться» у переддень 24 серпня. Після Всеукраїнського параду писанки відправлять на постійну експозицію в Музей народної творчості та побуту в Пирогові.
Євгенія КОВАЛЕНКО