На тлі закликів опозиції до бойкоту та дедалі більшого міжнародного тиску на президента Башара Асада у Сирії минулої неділі відбувся референдум щодо внесення змін до Конституції. Сам Асад в ефірі державного телебачення повідомив, що активність співвітчизників була високою, а результати голосування буде оприлюднено вже найближчим часом. Хоча Бі–Бі–Сі повідомляє, що виборчі дільниці були майже порожніми.
Опозиція закликала сирійців бойкотувати референдум, який, на думку противників Асада, є лише спробою «замилити очі» власному народу та міжнародній спільноті. Про недоречність цього плебісциту висловилися і керівники країн Заходу та Ліги арабських держав. «Спочатку має бути політика, спрямована на припинення кровопролиття та пошук примирення, а вже потім можна буде проводити референдум», — цитує марокканського прем’єра Абделіла Бенкірана «Євроньюз». «Ця Конституція розчаровує. У ній немає нічого, про що варто говорити, жодних радикальних змін. Домінування владної партії в той чи інший спосіб триватиме, а Башар Асад залишатиметься при владі. Конституція не відповідає бажанням і потребам народу Сирії», — додав міністр закордонних справ Тунісу Рафік Абдель Салам. А держсекретар США Хілларі Клінтон назвала референдум «цинічним фокусом» та заявила: «Є всі шанси, що у Сирії почнеться громадянська війна».
Якщо вже не почалася, адже й під час референдуму урядові війська бомбардували міста Хомс, Хам, Бінніш та інші осередки повстанського руху.
Запропонована президентом конституційна реформа скасовує монополію правлячої партії Баас і передбачає багатопартійну систему. Прем’єр–міністра країни і надалі призначатиме президент, незалежно від волі парламентської більшості. Термін президентських повноважень пропонується встановити на рівні семи років, із забороною одній і тій самій особі обіймати посаду більше двох разів поспіль. Щоправда, відлік розпочнеться з виборів 2014 року, тож сам Асад, який очолює Сирію вже понад 30 років, під це правило не підпадає. Новою Конституцією передбачено проведення багатопартійних парламентських виборів упродовж трьох наступних місяців.
На дводенному саміті міністрів закордонних справ держав Євросоюзу, який відбувається цими днями в Брюсселі, має бути ухвалено рішення про розширення санкцій щодо режиму Башара Асада. До «чорного списку» 150 сирійців, які є небажаними особами на території ЄС, буде додано прізвища семи міністрів уряду Сирії. Також Євросоюз планує заморозити всі активи Центрального банку Сирії в Європі, транспортні авіарейси між Сирією та країнами ЄС тощо.