Зима, яка втомила не так морозами й снігом, як супутніми їм комунальними катаклізмами, нарешті добігає кінця. Проте потепління несе нові загрози, передусім для любителів зимової риболовлі: іще минулої суботи, попри те, що лід на Дніпрі в межах Києва залишався лише біля берегів, журналісти «УМ» спостерігали на звичному місці чимало рибалок. «Я вже стільки років рибалю, що можу відрізнити, коли на лід іще можна виходити, а коли — вже небезпечно», — переконує, як він представився, дід Василь із Осокорків. Хоча й визнає: на його пам’яті втопилося принаймні двоє таких самовпевнених колег по захопленню. «Але там не зовнішнє потепління було винне, а перебір із внутрішнім «підігрівом». П’ятдесят грамів коньяку, звісно, зайвими не будуть, але все, що не в міру, до добра не приведе», — переконаний ветеран зимової риболовлі. Фахівці ж попереджають: не слід забувати про небезпеку тонкого весняного льодового покрову, особливо в тих місцях, де б’ють джерела, швидка течія або струмок впадає у річку, поблизу кущів, очерету, під оманливим прошарком снігу.
Щодо іншої небезпеки, яка супроводжує настання весни, то Міністерство з надзвичайних ситуацій попереджає: хоч значних повеней боятися й не варто, наприкінці березня весняне водопілля таки підтопить певні території.
Як розповів директор Департаменту цивільного захисту Василь Квашук, досягнення небезпечних позначок підтоплення річковими водами господарських об’єктів, споруд, прирічкових населених пунктів за нормальних умов сніготанення прогнозують на річці Прип’ять та її притоках у західних і східних областях. А мешканці Одеської області вже відчули наслідки танення снігу на собі: у зв’язку з підняттям рівня ґрунтових вод на території Матроської сільської ради Ізмаїльського району частково підтоплено майже 150 будинків. За словами пана Квашука, весняне водопілля може негативно вплинути на стан водозахисних дамб та частково затопити території у районах Закарпатської, Львівської, Івано–Франківської, Тернопільської та Хмельницької областей. Та оскільки підвищення температури буде поступовим, загрози великого паводку немає.
В «Укргідрометцентрі» також запевняють: на різке потепління сподіватися не варто. «Найближчим часом погода не зазнає значних змін, очікуємо на поступовий перехід від зими до весни. Уночі стовпчики термометра показуватимуть від –7 до –2 градусів, удень температура підвищуватиметься до нульової позначки та вище нуля. На всій території України найближчими днями випаде мокрий сніг iз дощем, однак в останній день зими опадів не передбачаємо», — розповіла «УМ» начальник відділу метеорологічних прогнозів «Укргідрометцентру» Людмила Савченко.
ДО РЕЧІ
МНС радить: якщо ви все ж необачно вийшли на тонкий лід і провалилися у воду, не панікуйте, а дотримуйтеся кількох простих правил. Широко розкиньте руки по краях льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче, не лякайтеся — тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися. Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на кригу, наповзаючи грудьми і по черзі витягуючи на поверхню ноги. Головне — пристосувати своє тіло так, щоб воно займало найбільшу площу опори. Вибравшись iз льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність криги, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, доки не опинитеся в теплі.