Учора Бориспільський міськрайонний суд Київської області відмовився закрити резонансну справу щодо загибелі лідера НРУ В’ячеслава Чорновола за терміном давності. Оскільки з моменту загибелі відомого політика на трасі Бориспіль—Золотоноша минуло майже тринадцять років, захист водія Володимира Куделі клопотав перед Фемідою про закриття провадження у справі за строком давності (мовляв, особу можна притягти до відповідальності лише протягом десяти років). Натомість сторона обвинувачення була солідарна з родичами загиблого політика й наполягала на розгляді справи у повному обсязі.
Нагадаємо, 25 березня 1999 року КамАЗ, яким кермував Куделя, несподівано перекрив дорогу легковику Чорновола, який загинув на місці аварії. Наразі водія вантажівки обвинувачено лише у порушенні правил дорожнього руху. Свою вину він визнає, але зрозуміло, що за таких обставин покарання може бути доволі м’яким. Версію про невипадкову загибель політика прокуратура відкинула, зокрема, після ексгумації тіла Чорновола влітку минулого року.
Натомість син загиблого, народний депутат Тарас Чорновіл, та сестра пана В’ячеслава Валентина разом зі своїми юридичними представниками — Андрієм Гусаком та Миколою Степаненком — послідовно наполягають на тому, що йдеться не про ДТП, а про терористичний акт проти державного діяча. На цьому вони наголосили і в суді. У коментарі «УМ» Тарас Чорновіл зазначив, що як потерпілі вони подали до суду юридичні аргументи, підготовлені на високому рівні. Саме це, а також розголос у пресі про можливість закриття справи, на його думку, й зіграло на їхню користь.
«Слава Богу, що суд ухвалив саме таке рішення і відмовив у задоволенні клопотання Куделі, iнакше було б свавілля! Думаю, суддя не хоче ганьби, — наголосив пан Тарас. — Закриття справи суперечило б нормам КПК та окремим рішенням пленуму Верховного Суду. Але суддя змушений був визнати, що ця справа неоднозначна. Тим більше що ми подали докази, які вказують: немає впевненості у тому, що саме Куделя був тоді за кермом вантажівки».
У найближчій перспективі справу Чорновола суд розглядатиме по суті, що дозволить провести низку необхідних допитів i судові дебати. На думку Тараса В’ячеславовича, тепер у Феміди є два шляхи. У першому випадку суд дотримуватиметься версії про ДТП і визнає винним Куделю. Але, виносячи вирок, у такому випадку «суддя справедливо звільнить водія від відповідальності за терміном давності». Інший шлях, якого, власне, й добиваються потерпілі: на будь–якій стадії провадження «суд може справедливо визнати, що докази щодо ДТП неоднозначні й суперечливі, відтак, перекваліфікує справу за іншою статтею Кримінального Кодексу» (терористичний акт проти державного діяча) і призначить дорозслідування.
«І тоді вже слідчі мають шукати замовників убивства батька, які мають сидіти на лаві підсудних поруч із водієм, якщо той дійсно винен, — зауважує депутат. — Потерпілі під час розгляду тепер зможуть витребувати додаткові матеріали, а також «допитати тих людей, які свого часу відмовилися давати свідчення або дали умисно брехливі свідчення, які між собою не збiгалися».
Наступне засідання у справі призначено на 14 березня.