Жодного року без скандалу. Цьогорічний відбір в Україні на пісенний конкурс «Євробачення–2012», фінал якого відбудеться у травні в столиці Азербайджану, став надбанням не лише української публіки, а й європейської спільноти. Нагадаємо, за результатами відбіркового конкурсу в Баку нашу державу представлятиме темношкіра українка Гайтана. А наступного дня після оголошення імені учасниці від України низка ЗМІ вибухнула обуренням: прес–секретар партії ВО «Свобода» нібито заявив, що «хоча Гайтана і добре співає, втім не є представником української культури».
Одразу по цьому заступник гендиректора Національної телерадіокомпанії Валід Арфуш звинуватив згадану політичну силу в ксенофобії, закликавши відповідні структури заборонити діяльність «Свободи». А сама співачка під час прес–конференції, організованої НТКУ, заявила, що позиватиметься до Юрія Сиротюка, якщо він не попросить пробачення. «Це стосується дуже багатьох людей, які образилися на ці слова. Мені дуже соромно за такі расистські висловлювання, оскільки це руйнує репутацію України в очах усього світу», — заявила Гайтана.
Сам Юрій Сиротюк називає ситуацію чистої води провокацією і запевняє, що його слова неправильно скомпілювали проросійські ЗМІ, яким він давав коментар. «Я лише висловив власну, не партійну (!), позицію, в якій, зокрема, зазначив, що Гайтана не є представником традиційної української культури, — пояснив пан Юрій у розмові з «УМ». — Решта — інсинуації, «сплетені» на Банковій з подачі проросійських ЗМІ. Приміром, усім процесом прес–конференції, під час якої пан Арфуш вимагав від мене вибачень, керувала з сусідньої кімнати заступник глави адміністрації Президента Ганна Герман».
За словами Сиротюка, з його коментаря було вирвано цілі шматки. Скажімо, слова про «африканський континент», з яким нібито асоціюватиметься Україна, якщо її на «Євробаченні» представлятиме темношкіра Гайтана, стосувалися зовсім не конкурсу, а тих процесів, що нині відбуваються у державі. «Подивіться на ситуацію з Межигір’ям, з реформами Табачника, який намагається всюди викорінити українську мову, — нагадує Юрій Сиротюк. — Наша біда в тому, що такі пани, як Арфуш, який незрозуміло як — без відповідної освіти і навіть українського громадянства — є одним iз керівників Національної телерадіокомпанії, обіймають такі важливі державні посади».
Юрій Сиротюк каже, що готовий відповісти за свої слова в суді. Втім відповідати на явну провокацію й коментувати інтерпретації відмовляється. «Коментувати інтерпретацію Банкової і проросійських ЗМІ, які в такий спосіб намагаються відвернути увагу людей від значно важливіших процесів у державі, як–то ініціативи Табачника чи призначення Валерія Хорошковського, я не буду. Нас, українців, завжди змушують вибачатися на своїй землі. Але я хочу почути вибачення від уже згаданого Дмитра Табачника чи Вадима Колесніченка за явні прояви українофобії. Урешті–решт, може, мені ще й вибачитися за «Мурку», яку я відверто зневажаю, але яку так полюбляють Генпрокуратура чи окремі чиновники на Банковій?».