Проект закону «Про вищу освіту», який викликав бурю протестів в університетському середовищі, уряд вирішив відкликати. Таке рішення було ухвалене за результатами зустрічі Прем’єр–міністра Миколи Азарова з робочою групою ректорів, студентів та громадських організацій, які готують альтернативний проект закону. Нагадаємо, що відкликаний законопроект формально було подано на розгляд Верховної Ради від уряду, проте фактично за ним стоять міністр освіти Дмитро Табачник та його кум, очільник парламентського комітету з питань науки та освіти Максим Луцький. Саме ці двоє найбільше педалювали законопроект, який критикували ректори та громадськість, і проти якого виходили на протестні акції студенти.
Правда, Микола Азаров вважає, що голос розуму на Грушевського почули зовсім не через те, що хтось вийшов на вулицю, ні. «Рiч у тiм, що, коли пішла дискусія в суспільстві щодо концепції цього законопроекту, нам стало ясно, що закладена концепція, в якій знову повторювалася адміністративна вертикаль міністерства. Вона над такою важливою і серйозною сферою, як освіта, недопустима, — пояснює Микола Янович. — Я не випадково погодився 57 статей закону переробити. Краще ці недоліки усунути на тому етапі, коли це ще можливо».
Над новим законопроектом уже працює робоча група під керівництвом в.о. ректора Національного університету «КПІ» Михайла Згуровського. «У результаті роботи, яку наша група провела, ми отримали принципово новий документ, тому що ми спочатку хотіли зробити доповнення і зміни до діючого закону, але коли наклали іншу ідеологію, то довелося дійти до кінця з тією ідеологією, яку ми запропонували. І тому з 71–ї статті урядового законопроекту ми змінили 67 статей», — каже пан Згуровський. Зокрема, проектом пропонується встановити обсяг держзамовлення на рівні не менше 51% від випускників шкіл, щоб зняти в цьому питанні «волюнтаризм і суб’єктивізм», заборонити змінювати плату за навчання протягом усього його терміну.
Директор Центру освітнього моніторингу і екс–заступник міністра освіти Павло Полянський вважає, що створення робочої групи на чолі з Михайлом Згуровським, незаплямованим близькими стосунками з владою, мало на меті, в першу чергу, деперсоніфікувати законопроект від імені міністра освіти Дмитра Табачника і таким чином зняти напругу в суспільстві. «Йдеться про створення робочої групи не з доопрацювання змін до законодавства про вищу освіту взагалі, а саме з «доопрацювання» лише одного з трьох проектів (зареєстрованих на сьогодні в парламенті. — Авт.), «свого». Це може свідчити лише про одне — метою є прийняття не кращого з трьох, а винятково «свого», навіть якщо він є аутсайдером, законопроекту, — вважає пан Полянський. — На мою думку, краще було б, якби цей законопроект розглядала вже Верховна Рада нового скликання».
Проте Микола Азаров налаштований рішуче і прогнозує, що закон про вищу освіту буде ухвалено до кінця поточної сесії, аби вже з 1 вересня він набув чинності.