Минуло трохи більше місяця, відтоді як набув чинності закон про гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності, але «запрацювати на повну» йому все ж таки не дають правоохоронці на місцях. Нагадаємо, що законом передбачено декриміналізацію низки економічних злочинів і заміну кримінальної відповідальності на адміністративну. Гуманізація полягає в тому, що від строку на «зоні» за фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків, доведення до банкрутства, шахрайство з фінансовими ресурсами тощо можна відкупитися штрафом.
Тож ще наприкінці минулого року (коли закон підписав Президент) «Україна молода» прогнозувала, що вже протягом січня–лютого 2012 року вийти на волю матимуть шанс тисячі підприємців у межах усієї країни. Що й казати, два тижні тому на рахунки Державного казначейства надійшли 88 мільйонів гривень, які засуджені або затримані підприємці платили у вигляді штрафів чи застав.
Водночас намітилася й проблема: деінде силовики аж ніяк не бажають випускати засуджених та арештованих. Не зважаючи на те, що останні мають законне право «купити волю», правоохоронці ще й подають проти них апеляції! Можливо, окремі пенітенціарії та слідчі бажають, щоб грошовиті «зеки» і підозрювані й надалі поповнювали їхні кишені, а не бюджет?
Не дивно, що на Банковій (де й було розроблено закон щодо гуманізації) неабияк стурбовані випадками такого оскарження «правопохоронцями» рішень судів про звільнення громадян з–під арешту і закриття справ за декриміналізованими злочинами. За словами радника Президента Андрія Портнова, не всі «зрозуміли ідеологію цього закону», тож «у деяких вистачає мудрості подавати апеляційні скарги». Такою «мудрістю» неабияк відзначилися правоохоронці Львівщини, подібні випадки зафіксовано й на Київщині.
Тим часом на Різницькій уже підраховують можливі прибутки держави від закриття справ, які підпадають під гуманізацію. За словами Генпрокурора Віктора Пшонки, найближчим часом закриють близько п’яти тисяч справ, порушених за нині декриміналізованими економічними статтями Кримінального кодексу. Це тодi, як упродовж місяця слідчі закрили вже дві тисячі таких справ. Якщо врахувати, що мінімальний штраф становить близько 51 тис. грн. (три тисячі неоподаткованих мінімумів громадян), можна припустити, що лише на тисячі таких справ держбюджет поповниться більш ніж 50 млн. грн. Тоді як п’ять тисяч закритих справ дадуть не менше чверті мільярда. І це лише мінімум. Адже законом передбачено і більші штрафи — максимальний становить аж 850 тис. грн. n