Суд в італійському Турині засудив до 16 років ув’язнення швейцарського мільярдера Стефана Шмідейна та бельгійського барона Жана Луї де Картьє. Обох товстосумів визнано винними у завданні шкоди довкіллю, що призвело до смерті понад трьох тисяч осіб. Усі вони працювали на заводах компанії Eternit SA, яка виробляла азбестові суміші і належала двом засудженим.
Як повідомляє «Євроньюз», родичі померлих і постраждалі домагалися правосуддя три роки. «Цей вирок дає нам надію. Надію на те, що правосуддя може перемогти і повинне перемагати, і не лише в Італії, а й в усьому світі», — прокоментував рішення суду прокурор Раффаеле Гуаріньєлло.
Слідство встановило, що люди гинули від шкідливого впливу азбесту. Він спричинює захворювання на мезотеліому — рідкісну форму раку, яка виникає в оболонці легенів — плеврі. Судовий процес у Турині став променем надії для інших жертв азбестових виробництв у багатьох країнах. Скажімо, у Франції першу «азбестову» скаргу до суду подано ще 1996 року. Хоча жодного процесу в цій справі так і не відбулося, використання азбесту на французьких підприємствах заборонили ще 1997 року. Представники французьких асоціацій із захисту жертв азбесту були присутні й під час усіх судових слухань в Італії.
Раніше азбест широко застосовували у промисловості: він не горить, має високі теплоізоляційні властивості, недорого коштує. Проте в усьому Євросоюзі його використання з 2005 року заборонено — медично доведено зв’язок між вдиханням азбестового пилу і деякими онкологічними захворюваннями, зокрема, раком легенів та гортані. Хоча це було й непросто, адже симптоми захворювання з’являються через 15—50 років після контакту з небезпечним матеріалом. За підрахунками вчених, до 2025 року жертвами цієї замовчуваної епідемії можуть стати близько ста тисяч осіб.
В Україні азбест як будматеріал і досі залишається популярним, хоча Світова організація охорони здоров’я вимагає повністю заборонити його використання в усьому світі.