Як і було заплановано Банковою, вчора Верховна Рада прийняла в першому читанні президентський законопроект Кримінально–процесуального кодексу. За це рішення проголосували 253 нардепи (переважно «регіонали», «литвинівці» та «тушки»). Не голосували за КПК від Януковича фракції БЮТ та КПУ у повному складі.
Законопроект під куполом ВР представляв його справжній розробник — керівник Головного управління з питань судоустрою АП, радник Президента Андрій Портнов. За його словами, новий КПК передбачає введення інституту домашнього арешту, активне застосування судом застави, суттєве скорочення повноважень прокурора тощо. «В Україні більше не може пролунати таке словосполучення, як «порушення кримінальної справи»... Тепер тільки заява про злочин — і одразу розслідування, — нахвалював власне «дітище» пан Портнов. — Строки розслідування не перевищуватимуть двох місяців, за нетяжкими злочинами строк може бути продовжений до семи місяців, а за тяжкими — до року».
Утім профільний комітет Верховної Ради озвучив власний висновок: президентський проект кодексу потребує суттєвого доопрацювання. «УМ» уже повідомляла про те, що суттєві поправки між читаннями планує внести й опозиція. Одне з головних зауважень депутатів стосується запропонованої Банковою «континентальної моделі суду присяжних» з числа трьох суддів та трьох присяжних. Адже такий суд присяжних, згідно з пропозицією адміністрації Президента, застосовуватимуть лише для осіб, яких засуджують до довічного ув’язнення.
Практикуючі адвокати не такі категоричні, вони не наголошують, що сьогодні діє КПК, прийнятий ще у 1960 році, тобто кримінальне законодавство вже давно потребує оновлення. На думку приватного адвоката Сергія Мітюріна, щодо суду присяжних узагалі потрібно ухвалювати окремий закон, одним КПК це питання не вирішити.
«Ухвалений у першому читанні законопроект КПК доволі ліберальний, я його оцінюю позитивно. Яким він стане після другого читання, залежить від політичної волі. Проте вже зараз я прогнозую негласний, але сильний опір iз боку суддів і особливо прокуратури, — зазначив у коментарі «УМ» пан Мітюрін. — Чому? Тому що повноваження захисту урівнюють із повноваженнями державного обвинувачення. Крім цього, законопроектом підвищується роль саме судового слідства, вводиться посада судді–слідчого, який самостійно вестиме його. Відтак основні «бої» відбуватимуться саме в суді, а не на стадії досудового слідства. Тим більше що цей проект КПК розширює права затриманих і підсудних».