Мальдіви: поліцейський переворот
На Мальдівських островах, де так полюбляє відпочивати українська «еліта», стався «поліцейський переворот». Президент Мальдівської Республіки (населення — близько 400 тисяч осіб), демократ Мохамед Нашид, учора був змушений подати у відставку після того, як група офіцерів поліції вчинила заколот і захопила державне телебачення. Як повідомляє БіБіСі, у телезверненні до нації Нашид заявив, що пішов на такий крок, аби не застосовувати силу проти власного народу. Раніше мальдівські військові, задіявши сльозогінний газ, розігнали демонстрацію прибічників попереднього глави держави Момуна Абдул Гаюма, який автократично правив Мальдівами впродовж 30 років (до 2008го). Серед учасників мітингу були і поліцейські.
Саме Гаюм, схоже, виступив головним натхненником акцій протесту проти чинної влади. Заворушення почалися три тижні тому — після того як військові за наказом Нашида заарештували голову Кримінального суду країни Абдуллу Мохаммеда. Суддя провинився тим, що звільнив активіста опозиції, заарештованого без відповідного ордера.
Позавчора близько 50 поліцейських острівної республіки склали свої повноваження і приєдналися до протестувальників, які вимагають повернення Гаюма у президентське крісло. Водночас агенція «Рейтер» наголошує на невизначеності ситуації, оскільки заяву про відставку експрезидент міг зробити під примусом. Близькі співробітники Нашида повідомили агенції телефоном, що він і надалі виконує обов’язки глави держави. Хоча офіційно президентські повноваження перейшли до віцепрезидента Мохамеда Вахіда.
Єгипет: українським туристам радять не виходити з готелів
Тим часом у більш «бюджетному», ніж Мальдіви, й тому привабливому для більш широких мас українських відпочивальників Єгипті ситуація залишається напруженою. Уже більше тижня в країні, яка після повалення президента Мубарака опинилася повергнутою в революційний хаос, тривають заворушення. Нагадаємо, чергове загострення обстановки спричинила трагедія на футбольному матчі в місті ПортСаїд, де внаслідок бійки вболівальників загинуло понад 70 осіб. А в масових демонстраціях та сутичках протестувальників із поліцейськими загинуло вже близько десяти людей, кілька тисяч отримали поранення.
Через погіршення ситуації Міністерство закордонних справ та посольство України в Арабській Республіці Єгипет рекомендують українським громадянам утриматися від туристичних подорожей до Каїра, Александрії, Асуана, Луксора, Таби, ПортСаїда й Суеца. Тим, хто проводить відпочинок на курортах ШармельШейха, дипломати радять утриматися від подорожей по Південному Синаю та в напрямку Таби (тобто в бік кордону з Ізраїлем). А туристам, які відпочивають у Хургаді, наполегливо рекомендують узагалі не виходити за межі території готелю. А якщо вже вийшли, то принаймні триматися осторонь місць надмірного скупчення людей і не вступати з місцевим населенням у суперечки щодо політичної ситуації в Єгипті, релігійних уподобань чи гендерної нерівності.
Раніше, за «диктатора» Мубарака, з доброзичливими єгиптянами легко можна було обговорити й політику (почувши чимало критичних зауважень на адресу влади), й релігію (мусульмани зазвичай запевняли у своїй повазі до християн, а копти називали наших туристів «братами» й охоче показували витатуйований на зап’ястку хрест), і навіть про місце жінки в суспільстві. Після «Арабської весни», покликаної демократизувати Єгипет, охочих до відвертих розмов серед місцевих мешканців стало значно менше. А вороже налаштованих — значно більше.