Учора біля входу до Києво–Печерської лаври зібралися представники низки громадських організацій і політичних об’єднань, які вимагали від влади не допустити передачi святині у власність Московського патріархату. Серед учасників протесту. — представники ВО «Свобода», «Нашої України», «Фронту змін», «Батьківщини».
«Основною метою пікету є відкликання законопроекту Партії регіонів, який передбачає дозвіл приватизації національних святинь. Нині в Україні відбувається жорстка релігійна війна, причому Московський патріархат виконує в ній не релігійну місію, а радше військово–політичну. Влада повинна розуміти: якщо зараз ми віддамо Києво–Печерську і Почаївську лаври, назад держава Україна повернути їх не зможе. «Свобода» наполягає, щоб УПЦ МП отримала статус закордонної церкви — вона не повинна мати щось спільне з українськими віруючими», — пояснив «УМ» прес–секретар ВО «Свобода» Юрій Сиротюк. Водночас, на думку «свободiвцiв», Лавру можна буде передати церквi, але тiльки єдинiй Помiснiй, коли така постане».
Нагадаємо, 12 січня депутати від Партії регіонів, Блоку Литвина, Комуністичної партії та представники фракції «Реформи заради майбутнього» зареєстрували законопроект №9690, яким пропонується виключити Богоявленський собор Київського Братського монастиря, Києво–Печерську та Почаївську лаври з переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації, та передати ці пам’ятки у приватну власність УПЦ Московського патріархату.
За словами організаторів, учорашній протест не є одноразовою акцією. Хоча до силового протистояння, сподіваються вони, справа не дійде. «Звісно, московських попів за бороди витягати з келій і музеїв не будемо. Не хочеться, щоб почалася така війна, яка була на початку 90–х років», — наголосив Юрій Сиротюк.
Водночас протестнi акцiї вiдбулися i в Тернопільській області, де вже триває збір підписів проти законопроекту №9690. Одні лише мешканці Почаєва та навколишніх сіл зібрали вже близько тисячі пiдписiв.
Ситуацію ж у цілому обговорено наприкінці минулого тижня на спеціальних громадських слуханнях за участю голови Тернопільської обласної ради Олексія Кайди, народних депутатів від Тернопільщини, священнослужителів різних конфесій (представники Московського патріархату проігнорували запрошення), політичних та громадських діячів. Присутні ухвалили звернення до Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр–міністра, в якому стверджують, що «молитовне місце у Почаєві цілеспрямовано хочуть перетворити на осередок міжконфесійної неприязні та розбрату». Відтак учасники слухань закликали не лише не допустити прийняття законопроекту, а й повернути Почаївську лавру до складу державного історико–архітектурного заповідника, куди вона входила до 2003 року.
Готовність до найрадикальніших акцій протесту підтвердили і координатори громадського руху «Українські святині — українському народу!». Один iз них, депутат обласної ради Степан Барна заявив: «Якщо не буде припинено тиск, і влада не перестане торгувати Почаївською лаврою, область ініціюватиме імпічмент Президенту і висловлення недовіри Верховній Раді».