Два тижні зима демонструє українцям, на що вона справді здатна, а статистика смертей і каліцтв, спричинених морозами, просто шокує. Як повідомили «УМ» у прес–центрі Міністерства охорони здоров’я, у період із 27 січня по 6 лютого зі скаргами на переохолодження чи обмороження до лікувальних закладів України звернулися 2594 людини, з яких 1985 було госпіталізовано, 13 померли в лікарнях. Найбільше людей постраждали від обмороження у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Вінницькій, Харківській областях. Загалом до сьогодні від холоду померли 135 осіб. Порівняємо: у всій Східній Європі в ці дні кількість загиблих від екстремальних морозів зросла до 250. Так, 64 людини замерзли в Росії, 43 — у Польщі, 24 — у Румунії.
Варто зазначити, що помирають не тільки люди, які не мають постійного місця проживання, а й громадяни у власних домівках. І це при тому, що масу коштів держава витратила на облаштування пунктів обігріву, яких по країні діє вже 3261. Але як врятувати людей, які навіть не мають сил вийти з дому і добратися до таких пунктів? Чому в Україні про самотніх людей, які помирають у своїх обледенілих квартирах, дізнаються лише зі звітів МОЗ та МНС, а опікується ними практично тільки Товариство Червоного Хреста?
«Люди помирають зараз не тільки від переохолодження. Смертей побільшало і через те, що в багатьох відбувається загострення хронічних «запущених» хвороб — так організм реагує на зміну кліматичних умов. Ми намагаємося зробити все від нас залежне, аби самотні люди не мерзли. 3200 патронажних сестер підтримують 350 тисяч громадян, серед яких превалюють одинокі люди похилого віку, інваліди війни і праці, учасники війни, інваліди. Наші медсестри знають, хто з них на що хворіє або просто потерпає від холодних умов у своїх квартирах. Медсестрички самі ходять колоти дрова, якщо це необхідно, як можуть, так і утеплюють помешкання самотніх людей», — розповідає «УМ» завідувач відділу інформації та громадських зв’язків Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Ольга Хромова.
За словами пані Ольги, для частини своїх підопічних Червоний Хрест заздалегідь бронює на зимовий період місця у геріатричних лікарнях, де люди похилого вiку можуть перебути холод не тільки у теплі, а й під постійним медичним наглядом. Також ті, хто не має можливості провести «льодовикові» дні у затишних квартирах і проживають у столичних районах, віддалених від лікарень, мають змогу звернутися до 100 медико–соціальних центрів та 359 медико–соціальних кімнат, де працівники Червоного Хреста видадуть для дітей і дорослих теплий зимовий одяг і допоможуть пережити холод.
Телефони: Нацiональний комiтет Товариства Червоного Хреста України (044) 235–01–57.
А ТИМ ЧАСОМ...
30 аварій у системі ЖКГ щодня
Щодня в країні відбувається до тридцяти невеликих аварій, пов’язаних iз впливом морозів на системи тепло– та енергопостачання. Таку статистику навів учора перший заступник міністра регіонального розвитку та житлово–комунального господарства Олександр Аліпов. «Це аварії локального характеру, які усуваються протягом відведеного нормативами часу, залежно від їхньої масштабності, тобто максимум за одну добу», — цитує УНІАН пана Алілова. Найпроблемнішим у цьому сенсі заступник міністра називає східний регіон. Утім і морози там сильніші, ніж на решті території України.
Водночас у Мінрегіонрозвитку вважають: на сьогоднішній день масштабних аварій по країні немає. Масштабні — це коли місто, півміста, мікрорайон перебувають поза системою життєзабезпечення, уточнює Олександр Аліпов.
Причиною виникнення локальних аварій у ЖКГ пан Аліпов називає зношеність комунальних систем на 65—70%. Крім того, за його словами, системи життєзабезпечення будинків, зведених за часів СРСР, витримують температуру в 15—18 градусів морозу, тоді як більш сучасні розраховані на нижчі температури, до мінус 30.