Заборонити опозиції проводити масштабні акції протесту, на які збираються десятки тисяч людей, російська влада вже не наважується. Хоча й запроторює їх якнайдалі від центру Москви — на Болотну площу (саме там відбудеться й запланований на суботу наступний великий мітинг), проспект Сахарова тощо. Але вбачати в цьому кроки до демократизації не варто. Свідченням тому, що йдеться лише про банальний острах, є ставлення російських можновладців до маленьких осередків протесту, які, як і раніше, жорстко розганяє поліція.
Позавчора вкотре опинилися у московських «кутузках» учасники опозиційної «Стратегії–31», які традиційно 31 числа намагалися провести на Тріумфальній площі мітинг на захист 31–ї статті Конституції (про свободу зібрань). Серед заарештованих, знову–таки майже традиційно, опинився лідер незареєстрованої партії «Другая Россія» Едуард Лимонов та ще близько 50 активістів. Усіх їх згодом відпустили, але 6 лютого зобов’язали з’явитися в суд.
Проте опозицію, яка вперше за багато років відчула справді потужну підтримку в народі, «ОМОНом» уже не залякаєш. Підготовка до мітингу 4 лютого, на проведення якого вже отримано дозвіл від московської мерії, аж кипить. Передусім у соціальних мережах, де учасники профільних груп обмінюються «мотиваційними» картинками (на кшталт карикатур на Володимира Путіна й порад, як не замерзнути при обіцяних на суботу –15). А дехто наважується вивішувати такі «мотиватори» не лише на форумах, а й у «реалі».
Учора просто навпроти Кремля з’явився величезний (140 квадратних метрів) банер iз написом «Путин, уходи!» й перекресленим портретом чинного прем’єр–міністра — кандидата в президенти. Сміливу «інсталяцію» організували активісти «Солідарності» на чолі з одним із лідерів цього руху Іллею Яшиним.
«Немає нічого дивного в тому, що банер звернутий до Кремля, де поки ще формально сидить (Дмитро) Медведєв, — пояснив Яшин на сайті радіо «Ехо Москви». — Усім зрозуміло, що Медведєв не президент, а блогер. Путін як був, так і залишається господарем Кремля. І саме він є конструктором та ідеологом політичної системи, яка знищила в країні конкуренцію».
Нікого з «нахаб» не затримали, принаймні станом на вчора. Хоча кілька поліцейських досить байдуже спостерігали за акцією з припаркованих «у зоні видимості» патрульних авто. Згодом правоохоронці піднялися на дах і зняли банер, акуратно його згорнувши.
А Путін і справді пішов. Щоправда, лише на один день. І спонукав його до цього не плакат опозиції, а російське законодавство. Чинному главі уряду довелося взяти одноденну відпустку, щоб зустрітися з майбутніми спостерігачами на президентських виборах 4 лютого — активістами Спілки юристів Росії, які висловили бажання оцінити роботу виборчкомів iз правової точки зору. «Я б не виставляв свою кандидатуру, якби не розраховував на перемогу», — скромно зізнався ВВП.