В Одесі набирає обертів конфлікт між видавництвом «Чорномор’я» та редакціями трьох газет, які розташовані в приміщенні видавництва — «Вєчєрняя Одєсса», «Юг» і «Чорноморські новини». Сьогодні в господарському суді розглядаються п’ять (!) позовів, пов’язаних із «Чорномор’ям» i редакціями газет. Три з них подало видавництво з матеріальними претензіями до «Вєчєрнєй Одєсси», «Юга» і «Чорноморських новин»; водночас «Юг» і «Чорноморські новини» судяться з видавництвом щодо перешкоджання редакційній діяльності.
Як ідеться в листі голови Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України Юрія Работіна та в. о. голови ревізійної комісії НСЖУ Йосипа Бурча, текст якого має «УМ», претензії директора видавництва «Чорномор’я» Володимира Носача до газет є безпідставними. Пан Носач вважає, що редакції недоплатили видавництву за комунальні послуги чималі суми: газета «Юг» — 52 931 грн., «Чорноморські новини» — 66 742 грн., «Вєчєрняя Одєсса» — 49 945 грн. Натомість автори листа запевняють, що Володимир Носач вводить громадськість в оману: всі редакції своєчасно оплачують комунальні послуги. Інкримінований їм борг — це придумані торік видавництвом окремі платежі. Але на якій підставі вони були нараховані, як узгоджуються із законодавством, — ці питання залишаються без відповіді. Більше того, в редакційний корпус навіть сьогодні, коли за вікнами тріщить мороз, не включено подачу тепла. Хоча всі редакції своєчасно й у повному обсязі, відповідно до показників лічильників, оплачували і продовжують оплачувати комунальні послуги. «Як можна було довести ситуацію до часів громадянської війни, коли в нагороду давали оберемок дрiв? Врешті–решт, як ви примудрилися «набратися» мільйонних боргів перед тепловиками? Адже саме за борги видавництва вони і не подають тепло в редакційний корпус, хоча всі організації, що там «квартирують», комунальні послуги оплачували вам своєчасно? Куди ділися перераховані... гроші за комунальні послуги?» — запитують автори листа. У видавництва відповідь на ці запитання одна: не подобається — виселяйтеся! І редакції газет справді не виключають, що одного прекрасного дня їх дійсно можуть викинути на мороз. А чому б і ні? Директор видавництва — представник правлячої Партії регіонів, був кандидатом у депутати міськради від цієї політичної сили. А ще ходять вперті чутки, що сам редакційний корпус буде проданий «хорошому» регіоналу».
Юрій Работін та Йосип Бурчо наголошують: дії директора «Чорномор’я» щодо редакцій газет є тиском на свободу слова. А за вигадуванням матеріальних позовів, нових і нових фінансових претензій до згаданих редакцій стоїть не інакше як «примус» цих газет до лояльності і слухняності, — переконані автори листа.
КОМЕНТАР З ПРИВОДУ
Як пояснив «УМ» Ігор Лубченко, голова НСЖУ, власники видавництв сьогодні забувають, для чого свого часу будували ці приміщення. І нагадує, що в радянські часи саме для редакцій газет і журналів за державний кошт споруджували ці приміщення. А тепер, через 20 років незалежності, люди, які ні копійки не вклали в будівництво, намагаються з цих будівель повикидати редакції і не гребують жодними заходами. «Учора я розмовляв з редактором «Чорноморських новин», — каже Ігор Лубченко. — Вони працюють у приміщенні, де мінус три градуси. Уявляєте? Місцева влада дивиться на це крізь пальці і не хоче сваритися з власниками видавництв. Бо розраховує на те, що матиме підтримку під час виборів — якісь гроші, голоси».
ДО РЕЧІ
ВР заборонить перевірки ЗМІ під час виборів
Постанову про забезпечення безперешкодної діяльності ЗМІ в передвиборний період 2012 року планують прийняти на початку наступної сесії Верховної Ради. Про це повідомила в.о. голови комітету ВР iз питань свободи слова Олена Бондаренко. За її словами, згадана постанова є доповненням до закону про вибори. «Там закладена жорстка регуляція щодо медіа, зокрема заборона тиснути, заборона закривати ЗМІ, відбирати ліцензії тощо. Усе тільки за рішенням суду, а це довга процедура. А у нас вибори триватимуть лише 90 днів», — цитує Бондаренко агенція УНН.