Сьогодні виповнюється рік відтоді, як із масової демонстрації на каїрській площі Тахрір у Єгипті почалася революція, що завершилася поваленням президента Хосні Мубарака. 11 лютого 2011 року Мубарак, який керував Єгиптом три десятиріччя, подав у відставку, і влада тимчасово перейшла до Вищої військової ради.
Військові перебували біля державного керма дещо довше, ніж обіцяли. Проте зрештою свою обіцянку таки виконали — забезпечили проведення демократичних виборів і передали владу (поки що лише законодавчу) новообраному парламенту, який позавчора увечері зібрався на своє перше засідання.
Багато хто в Єгипті сприймає новий депутатський корпус як першу демократичну інституцію за останні 60 років. При цьому роль самого парламенту поки що залишається до кінця не визначеною. Дехто з експертів переконаний, що генерали з оточення Мубарака, які керували країною досі, й надалі матимуть значний вплив на життя Єгипту.
Водночас існують побоювання, що на зміну світській диктатурі президента Мубарака прийде абсолютна влада ісламістів, хоча вони й намагаються переконати, нібито готові до діалогу з усіма. На першому засіданні депутати обрали спікером Нижньої палати парламенту генерального секретаря провідної поміркованої ісламістської партії «Свобода і справедливість» Мохамеда Саада ель–Катані. Нагадаємо, ця політична сила, створена забороненою за президентства Мубарака ісламською організацією «Брати–мусульмани», впевнено перемогла на виборах, заручившись підтримкою близько 47% виборців. Разом із радикальним салафітським угрупованням «Аль–Нур», яке неочікувано навіть для єгипетських експертів набрало 23%, «Брати–мусульмани» мають дві третини парламентських місць. Проте малоймовірно, що вони створять правлячу коаліцію, оскільки між цими двома силами все–таки багато відмінностей. «Свобода і справедливість» позиціонує себе як сучасну та помірковану партію, а салафіти є представниками крайньої реакційної течії ісламу.
Наприкінці цього тижня в Єгипті розпочнуться чергові вибори — до Ради шури, верхньої палати законодавчого органу. А впродовж наступних п’яти місяців єгиптянам належить вибрати й нового президента.
А ТИМ ЧАСОМ...
Група озброєних бедуїнів минулої неділі захопила курортний комплекс Aqua Sun на півострові Синай у Єгипті (за 30 км від міста Таба). Як повідомляє сайт Newsru.co.il, нападники взяли заручників і вимагають викуп в розмірі 4 млн. єгипетських фунтів (понад 660 тисяч доларів). Бедуїни заявляють, що готель було побудовано на землі, яка належить їм.
За даними єгипетських правоохоронців, туристів серед заручників немає — лише співробітники і директор комплексу. Водночас місцеві ЗМІ повідомляють, що в полоні опинилися троє іноземців. Термін ультиматуму, який висунули загарбники, вичерпався ще вчора вночі, проте влада Єгипту не могла почати збройну операцію зі звільнення бази без попереднього узгодження з Ізраїлем, оскільки йдеться про прикордонну територію.