Супермаркети годують українців простроченою продукцією. А на зауваження покупців, навіть якщо це журналісти та громадські діячі, замість того, щоб прибрати з полицi неякісний товар, адміністрація магазину наказує охоронцям випхати надто уважних клієнтів на вулицю. Днями в рамках інформаційної кампанії «Україна без холопів», мета якої — захист прав споживачів, журналісти, блогери та громадські діячі з фото– та відеоапаратурою навідалися у донецький продуктовий маркет «Сокіл». Та коли почали фіксувати факт продажу товарів із вичерпаним терміном придатності, наштовхнулися на «нерозуміння» працівників магазину. У відповідь на зауваження, що знімати на відео не заборонено законом, адміністратор спершу нецензурно вилаявся, а потім наказав охороні вивести непроханих гостей.
Фотокореспондента «Українського тижня» Андрія Ломакіна чоловіки неслов’янської зовнішності у формі «вивели» зі струсом мозку та забоями. За словами кореспондента «Тижня» Богдана Буткевича, після того як учасники «антихолопського» рейду вийшли за межі магазину, з десяток охоронців накинулися на них і почали гамселити. На посвідчення співробітників ЗМІ нападники не реагували. Припинити побиття змогли лише співробітники Ленінського райвідділку міліції, які прибули на виклик. Правоохоронці прийняли від побитих заяви і виписали направлення на судмедекспертизу.
«Це далеко не перша наша акція, спрямована на захист прав споживачів, — розповів «УМ» один з учасників журналістського рейду, громадський діяч Станіслав Федорчук. — «Україна без холопів» — це інформаційна кампанія, яка об’єднує адвокатів, блогерів і журналістів. Наша мета — допомагати людям. Приміром, нещодавно ми відстояли помешкання жінки, яке комунальники хотіли забрати за борги. Проводили рейди по стоянках, які беруть гроші з водіїв, не маючи на це законодавчого права. Також боролися із самовільним встановленням тарифів на проїзд деякими перевізниками Донецька».
За словами Федорчука, після останнього рейду в супермаркет міліція має десять днів, щоб порушити або відмовити в порушенні кримінальної справи за фактом побиття. Утім сам громадський діяч не вельми вірить у вітчизняну правоохоронну систему: «Я, швидше, повірю, що міліція стане на сторону бандугруповання без українських паспортів. Інакше назвати людей, які на українське законодавство реагують матом, я не можу. Та це не останній наш рейд. І якщо на побиття не буде адекватної реакції від донецьких міліціянтів, подаватимемо скаргу в прокуратуру».
Водночас самі правоохоронці переконують, що розслідування завершено і справа очікує на передачу в прокуратуру. «Нині ми чекаємо лише на висновки судмедекспертів, щоб, згідно з ними, вирішити, за якою саме статтею Кримінального кодексу буде порушено справу. Сам факт необхідності відкриття кримінальної справи не викликає сумніву», — запевнила «УМ» керівник прес–служби Донецького міського управління міліції Ольга Почкалова.