Фракція Віталія Кличка «Удар» у Київраді днями направила лист до ЮНЕСКО, у якому просить розглянути питання системного знищення Дніпровських схилів через будівництво вертолітного майданчика для Президента України. Депутати переконані: міжнародна організація має прийняти резолюцію, яка попередить українську владу про санкції через незаконні дії чиновників, адже Дніпровські схили перебувають під охороною ЮНЕСКО. «Сьогодні весь Київ спостерігає за спорудженням багатоповерхового об’єкта невідомого призначення. При цьому через будівництво буквально знищується зелена зона. Під загрозою опинилась і частина Маріїнського парку», — йдеться у листі з доданими фотографіями об’єкта.
Як уже писала «УМ», будівництво майданчика для Віктора Федоровича розпочалося восени 2010 року і певний час називалося «укріпленням схилів». Згодом голова адміністрації Президента підтвердив: справді, Янукович літатиме й приземлятиметься саме навпроти оглядового майданчика Верховної Ради. А наприкінці минулого року в інтернеті з’явилися креслення об’єкта — чотириповерхової будівлі з рестораном і розважальними залами.
На наше запитання, чому «кличківці» звернувся до ЮНЕСКО, коли будівлю вже «вигнали» у повну висоту, депутат Київради Наталія Новак відповіла, що до цього влада їх «водила за ніс». «Коли на сесії розглядалося це рішення, до речі, ми за нього не голосували, йшлося про елементи інженерної інфраструктури. Ми знали, що це майданчик для вертольота, але припускали, що це буде десь у кущах, і Президент справді перестане заважати киянам на дорозі, — каже депутатка. — Потім були звернення до Попова, щоб він дав матеріали кадастрової справи і план будівництва. План будівництва нам не дали, сказали, що він затверджений центральними органами влади. Коли ми побачили, що почалося будівництво розважального комплексу і Попов сказав, що будує його інвестор, стало зрозумілим, що про транспорт та інфраструктуру не йдеться».
Наталія Василівна каже, що «Удар» звернувся до ЮНЕСКО тому, що немає сенсу писати до прокуратури — «сам Янукович, для якого це будують, і є гарантом Конституції». «Ми чекаємо міжнародного осуду і хоч якогось втручання. У подальшому об’єкт можна знести, адже є прецеденти, коли нахабні будівлі зносили...», — каже Наталія Новак.
А от голова організації «Збережи старий Київ» Ігор Луценко вважає, що для ЮНЕСКО проблема будівництва вертодрому не стане пріоритетною, адже цей об’єкт не такий високий, як, наприклад, на Кловському узвозі, 7 чи Різницькій, 36/2. «Експерти аналізують фотографії схилу, як він змінюється, зрозуміло, що найбільше уваги отримують висотки. Але, звісно, вертолітний майданчик — це ще один «внесок» влади до списку її «гріхів», — сказав нам Ігор. — Поки що максимум, що може зробити ЮНЕСКО — написати українській владі лист і надіслати експерта. Адже є дипломатична процедура, яка не передбачає офіційного реагування. Під неї підпадає і лист Кличка. Реальну силу такі звернення матимуть на сесії комітету Всесвітньої спадщини, що відбудеться влітку, тоді може йтися і про «чорний список». Тому не виключено, що тоді цей майданчик може стати останньою краплею терпіння організації...».