Днями, відповідаючи на запитання кореспондента «Українських новин», голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Іван Бісюк розповів, що в Україну заборонено ввіз російської свинини та навіть переробленої м’ясної продукції з тих районів, де були виявлені випадки захворювання на африканську чуму. Водночас Бісюк висловив побоювання щодо якості російського м’яса, адже в РФ немає єдиної системи контролю харчової продукції, яка б включала в себе контроль реалізації торговими мережами, контроль при перепродажному зберіганні тощо. «Россільгоспнагляд володіє правом перевірки торгових підприємств і ресторанів лише в тих випадках, якщо у них є власні цехи з переробки м’ясної продукції. У решті всіх випадків контрольні функції здійснюються лише Росспоживнаглядом, що не має компетенції в галузі забезпечення ветеринарної безпеки. Таким чином, існуюча в РФ система не дозволяє виключити потрапляння в роздрібну торгову мережу м’ясної продукції, одержаної від інфікованих тварин», — пояснила причини побоювань прес–служба Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України.
У цих заявах деякі експерти побачили ознаки початку «продуктових» воєн між сусідніми державами. Проте у Держветфітосанітарній службі України це припущення назвали безпідставним. «Наразі не йдеться про жодні торгові війни з Російською Федерацією», — запевнив «УМ» голова прес–служби Анатолій Осадчий. Він же пояснив, що обмеження на ввіз м’ясної продукції із заражених районів діє вже протягом трьох років.
ДОВІДКА «УМ»
Згідно з даними Держкомстату, Україна у 2011 році імпортувала 95 тисяч тонн м’яса, а експортувала 45 тисяч тонн. Як розповів у прямому ефірі «Радіо свобода» генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа, українці вживають найбільше м’яса птиці (50 відсотків), 20 відсотків раціону становить яловичина і 30 відсотків — свинина.