Найбільша і найпопулярніша у світі англомовна версія інтернет–енциклопедії «Вікіпедія» сьогодні буде недоступною для користувачів. Так вирішило керівництво цього найпопулярнішого у світі інтернет–проекту на знак протесту проти двох законопроектів, які розглядає Конгрес США: «Акт про захист інтелектуальної власності» та «Акт проти онлайн–піратства».
Особливе занепокоєння інтернет–спільноти викликає другий з «антипіратських» законів. Як повідомляє ІТАР–ТАКС, цей акт розширює можливості американських правоохоронних органів у боротьбі з нелегальним поширенням захищеної авторським правом інтелектуальної власності. Ідея ніби й благородна, але втілення положень цього проекту на практиці може загрожувати всесвітньому павутинню паралічем. Зокрема, в документі сказано, що надавачі послуг у всесвітній мережі — провайдери, рекламодавці, адміністратори сайтів, інтернет–пошуковиків тощо — зобов’язані за першим зверненням правовласника припинити надання послуг і будь–яку співпрацю з ресурсом, який звинувачують у піратстві.
Прибічники законопроекту, серед яких багато голлівудських кіностудій, заявляють, що він потрібен для збереження прибутків організацій, робочих місць та захисту інтелектуальної власності. Зокрема, «антипіратський» акт покликаний допомогти ефективно боротися з сервісами, які розташовані за межами США і на цей час не підлягають американській юрисдикції.
Противники «Акта проти онлайн–піратства», у свою чергу, вважають, що він порушує Першу поправку Конституції США, запроваджує цензуру в інтернеті, обмежує свободу слова та можливості розвитку мережі. «Незграбно складений, цей законопроект є небезпечним для відкритого інтернету», — заявив засновник «Вікіпедії» Джиммі Уейлс. Він вважає, що у теперішньому вигляді потенційний закон має занадто широке трактування і в разі ухвалення Конгресом значно ускладнить роботу «Вікіпедії», яка ґрунтується на принципі відкритості інформації.
За словами Уейлса, рішення призупинити роботу англомовної версії «Вікіпедії», якою щоденно користуються понад 25 мільйонів людей у всьому світі, було ухвалено за результатами голосування її редакторів та авторів статей. Раніше про свою незгоду з «антипіратськими» законопроектами заявили інші провідні інтернет–компанії: Google, Yahoo, Facebook, Twitter та eBay.