За статутом, упродовж однієї п’ятирічної каденції Європарламент мають по черзі очолювати представники двох різних фракцій. Тож учора, після двох із половиною років головування поляка Єжи Бузека, європейські парламентарії обрали нового спікера. Хоч у документах ЄС такої норми не прописано, за неформальною домовленістю двох найбільших парламентських фракцій — соціалістів і християнських демократів — у Європарламенті по черзі головують їхні представники. Це дуже не подобається меншим парламентським групам, але іншого виходу, окрім як миритися із двопартійною системою, в них немає.
Оскільки Єжи Бузек був висуванцем християнських демократів, тепер європарламентом керуватиме соціаліст. На посаду спікера соціалістична фракція висунула 56–річного німця Мартіна Шульца.
Усвідомлюючи, що шансів на перемогу в них немає, «малі» фракції все ж висунули і своїх кандидатів на місце Бузека: британську депутатку від групи євролібералів Даяну Уолліс і теж британця Нірджа Деву, який репрезентує консерваторів. Речник євроконсерваторів Джеймс Холтон iз гіркотою пояснив таку безнадійну спробу: «Ми повинні гарантувати справжні вибори, а не організовувати коронацію в парламенті. Часом нам не вдається реалізовувати на практиці проголошувані гасла, коли йдеться про демократичні стандарти».
Втім «непрохідним» кандидатам навіть не надали права виголосити з трибуни свої програми..
У ході таємного голосування кандидатуру Мартіна Шульца підтримали 387 євродепутатів при потрібному для обрання мінімумі у 336 голосів. Переможець виборів подякував за довіру і наголосив, що під його головуванням Європарламент матиме «сильний голос». Принагідно Шульц устиг розкритикувати міжнародні рейтингові агенції на кшталт Standard & Poor’s, які, на його думку, підривають віру в європейські проекти.
Новий спікер Європарламенту відомий своїм складним та вибуховим характером і гострим язиком, особливо при критиці на адресу політиків з правого табору. Він уже пообіцяв, що його головування буде «менш компромісним», ніж спікерство Єжи Бузека.