У США почалися праймеріз — попередні вибори кандидатів у президенти. Демократична партія їх цього разу не проводить, оскільки визначилася зі своїм кандидатом заздалегідь: на другий термін балотуватиметься чинний глава Білого дому Барак Обама. Натомість Республіканській партії ще тільки належить визначитися, хто стане його суперником.
Кампанія, яка триватиме півроку (нагадаємо, президентські вибори у США відбудуться в листопаді), стартувала вчора зібраннями активістів Республіканської партії у штаті Айова. Офіційних кандидатів семеро. Фаворитом, який, швидше за все, й кине виклик Обамі, наразі вважають 64–річного екс–губернатора штату Массачусетс, мормона, мільйонера й батька п’ятьох дітей Мітта Ромні. Також непогані шанси має 76–річний лібертаріанець, член палати представників Конгресу США Рон Пол, якому належать симпатії консервативного крила Республіканської партії. Трійку лідерів замикає «темна конячка», колишній сенатор від штату Пенсильванія Рік Санторум, одним із головних гасел якого є заборона абортів.
Інші кандидати, на думку аналітиків, мають небагато шансів. «Після Айови кілька кандидатів, здобувши низький результат і вичерпавши фінансові ресурси, вирішать, що це не для них», — вважає політолог Стеффен Шмідт. Серед аутсайдерів — член Конгресу Мішель Бахман, екс–спікер палати представників Ньют Гінгріч та губернатор Техасу Рік Перрі.
Наступні праймеріз відбудуться 10 січня у штаті Нью–Гемпшир. А в серпні, після того, як свою думку щодо найбільш гідного кандидата від Республіканської партії висловлять усі штати, в місті Тампа (штат Флорида) відбудеться загальнонаціональний партійний з’їзд, на якому офіційно буде висунуто суперника для Барака Обами. Який, хоч би хто ним був, матиме непогані шанси на перемогу, адже на тлі світової та внутрішньоамериканської економічної кризи рейтинг чинного президента залишається вкрай нестійким.