Ось чому підручники такі дорогі

28.12.2011

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту «неефективно, неекономно і з порушеннями використовує бюджетні кошти». Такого висновку дійшли аудитори Рахункової палати, які перевіряли ефективність використання бюджетних коштів, виділених у 2010—2011 роках на забезпечення шкіл підручниками.

Як ідеться у повідомленні прес–служби Рахункової палати, держзамовлення на виготовлення і доставку підручників, яке затверджується практично наприкінці бюджетного року, є формальним і фактично не впливає на випуск навчальної літератури. При технології виготовлення підручників до п’яти місяців кошти спрямовують на це за два–три місяці до початку навчального року. В результаті для термінового виготовлення підручників, наголошується в повідомленні, видавництва закуповували папір за цінами, вищими за ринкові на 30—40%, через що були неефективно використані 6,9 мільйона гривень бюджетних коштів.

Ще 5,9 мільйона гривень було втрачено під час друку 10 найменувань підручників, який довірили переможцю тендеру ТОВ «Побутелектротехніка». МОН не перевірило виробничі потужності цього підприємства, а «Побутелектротехніка» виявилася фактично посередником, а не виконавцем замовлення. Тому від 66 до 84% коштів осіли на рахунку підприємства.

Непрозорою є і процедура конкурсного відбору підручників та ухвалення рішень про їх видання, наголошує прес–служба Рахункової палати. Так, на випуск 24 підручників, які не подавали на конкурс або не перемогли в ньому, з порушенням чинного законодавства використано 30,9 млн. гривень. Водночас у 2010 році не видано 20 найменувань підручників–переможців і 50 — у 2011–му.

Рахункова палата звинувачує міністерство в тому, що воно передало всі повноваження в цій сфері Інституту інноваційних технологій і змісту освіти. А останній не зумів належним чином організувати вчасне виконання поставлених завдань. Зокрема, надавав дозволи видавництвам на комерційний друк. Як наслідок — вартість підручника зростала у 2–3 рази.

Крім того, запроваджений інститутом недосконалий порядок визначення реальної потреби у підручниках призвів до надлишкового випуску 515,7 тисячi примірників, які фактично не використовуються, тоді як на їх виготовлення витрачено 8,6 млн. гривень iз державного бюджету.

Невже нераціонально витрачених мільйонів буде не достатньо для порушення кримінальної справи? Адже за схожі гріхи при закупівлі «швидких допомог» поплатилася й Юлія Тимошенко. Значить, і міністра Табачника ми ось–ось побачимо на лаві підсудних?

 

ДУМКА З ПРИВОДУ

Лілія Гриневич,
координатор напряму «Суспільство знань» в «уряді змін» Арсенія Яценюка:

— Висновки Рахункової палати лише підтверджують те, що основною проблемою діяльності нинішнього міністерства є непрофесійне керування освітою. З одного боку, увага громадськості привертається до якихось ідеологічних перекручувань, до багатолюдних з’їздів та форумів, а з іншого — не забезпечуються надзвичайно важливі питання управління освітою, за які відповідальне міністерство. І те, що проблема підручників лихоманить учнів і вчителів впродовж усієї каденції цього міністерства, відомо. Але виявляється, що за цим стоять ще й зловживання бюджетними коштами.

  • «Як тебе не любити, Києве мій!»

    Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

  • Кровна залежність

    У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

  • «По-моєму, чувак, нас кинули»

    Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

  • Конвеєр репресій

    Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

  • «Херсон» наснився

    У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>