Різдвяні прикраси, вишиванки, солом’яний «павук», дідух, народні іграшки, веселі колядки — у такій урочистій атмосфері Різдвяного ярмарку, що проходив 23—25 грудня в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара», відбулася презентація книжки письменниці і журналістки «УМ» Ярослави Музиченко «Від Романа до Йордана». Цей яскравий посібник високої поліграфічної якості, виданий у видавництві «Свічадо», призначений не для прикраси книжкової шафи і не для виступу на сцені, а для практичного відновлення українських традицій у житті.
З давніх часів від Романа (1 грудня) до Йордана (Водохреща, 19 січня) українці святкували цілу низку різноманітних зимових свят. Вони мали як релігійний, так і побутово–обрядовий вимір. Нині маємо ціле надбання багатьох поколінь українців із різних сфер життя: релігії, церковної практики, поезії, піснi, театру, кулінарії. Книжка розкриває секрети підготовки до різдвяного дійства: саморобки, рецепти пісних і скоромних страв, колядки, вірші, загадки, пісня з нотами, текст Вертепу і вистав на свято Миколая, Маланкування і Водіння Кози на Щедрий вечір. Більшість обрядових пісень, вміщених у книзі, записано учасниками Гурту творчої молоді, до якого з 1992 року належала авторка. Матеріали зібрані з усіх куточків України. «Це є елемент формування громадянського суспільства — щоб колядники збиралися при школі, при церкві і обходили сусідів, свій мікрорайон, щоб усі один одного знали і привітали», — каже Ярослава Музиченко, для якої національне пробудження відбулося в чотири роки. «Це настільки радісно і цікаво, — ділиться враженнями Ярослава. — На звичайних сірих буденних вулицях цього немає».
Український традиційний світогляд — це структурована система, що дає сенс і повноту життя, переконана авторка. «Система є дуже доступною, якщо нею зайнятися. Дотримання національних традицій — це Божий метод отримання радості й підтримання сил, — зазначає Ярослава. — Але є й інші методи — залізти на 20–й поверх, вдягти крутий одяг — це теж отримання сил. Втім Божих сил вистачає на більше».
«Дуже приємно, що книжку купує різний читач, — ділиться в розмові з «УМ» Богдана Русол із видавництва «Свічадо». — Багато примірників батьки беруть на подарунки вчителям. Хотілося б вийти на бібліотеки й книгарні, але прикро, що в них немає грошей». Роздрібна ціна книжки становить 50 гривень.
Зараз Ярослава Музиченко працює над продовженням літнього циклу свят.
Анна ЩЕПА