Збережені фундаменти першого кам’яного на Русі храму Успіння Богородиці, відомого як Десятинна церква, з п’ятниці почали засипати піском та суглинком. Чотири дні на території працює техніка — два екскаватори; «засипку» підвозять вантажними автомобілями. Місцеві жителі стали бити на сполох — у них з’явилася підозра, що це готують територію під будівництво нового Десятинного храму для УПЦ Московського патріархату, ідею якого активно просувають деякі чиновники та парламентарій–«регіонал» Юрій Мірошниченко.
Однак керівник Володимирського загону архітектурно–археологічної експедиції Інституту археології Віталій Козюба заспокоїв «УМ»: фундамент консервують на зиму, аби вберегти від морозів. Більше того — цю роботу мали провести ще місяць тому, і з будівництвом храму вона не має нічого спільного.
«У землі ці фундаменти збережуться краще, ніж якщо залишатимуться відкритими, — каже археолог. — Роботи контролює міськдержадміністрація. Ми навіть передбачили, щоб на особливо вразливих ділянках не їздила техніка. Все робиться в дуже обережному режимі, деякі ями навіть підсипають вручну. Облаштуємо й відкоси, аби відвести воду».
Віталій Козюба припускає, що наступного року фундаменти навряд чи відкопають для демонстрації туристам — для цього потрібен окремий проект, що передбачає накриття, «дах». «А на час проведення Євро–2012 я б запропонував, наприклад, висадити квіти у вигляді плану Десятинної церкви — аби люди мали уявлення про площу святині», — каже пан Віталій.
На самому місці робіт, за парканом з екскаваторами, робітники повідомили «УМ», що засипати фундамент планують до Нового року, однак можуть не встигнути — пісок і суглинок підвозять з великими інтервалами.