Український Прем’єр Микола Азаров перестав тішити державу і себе самого повідомленнями, що Росія ось–ось — добровільно і з посмішкою — надасть його команді безпрецедентну знижку за свій природний газ. Після повернення з Москви з пустими руками Микола Янович зібрав міністрів і зажадав затвердити державний бюджет наступного року. Той самий — з ціною на газ 416 доларів, який його підлеглі вже готували і навіть подавали до Верховної Ради. Але не поспішали затверджувати. Бо Азаров регулярно виступав з обіцянками, що нова ціна енергоносія не перевищуватиме 230—240 доларів.
Нині вигідно бути міністром...
Члени уряду проголосували блискавично. Позавчора вони зібралися у залі засідань після 18.00, де ще раз розглянули те, що вони вже підтримали восени. Втім, діватися їм було нікуди: міністри уряду Азарова, як тільки їхній шеф відбув до білокам’яної, були переведені на «казармений» режим. Тобто їм категорично заборонили відлучатися з Києва і наказали постійно перебувати на зв’язку, аби у час «Х» терміново прибути у сірий будинок на вулиці Грушевського і з усією службовою відповідальністю дружно підняти руки догори. Мається на увазі — проголосувати «за». Під часом «Х» узагалі–то розумілося інше: ратифікувати газові домовленості, які Микола Азаров обіцяв привезти з Москви. Але навіть коли стало відомо, що жодного рішення із столиці РФ в української делегації нема, міністрам усе одно не подали команду «вільно». Президент, за словами Азарова, наказав голосувати за бюджет. Той самий. Із сумним показником «416».
«Це складне рішення. Але чесне і відповідальне. Жити по коштах краще, ніж жити під чужу диктовку...» — сумним тоном мовив наш сивочолий Прем’єр. «Кошторис ухвалено з урахуванням ризиків економічної нестабільності в єврозоні та зростання цін на енергоносії. Він підготовлений за жорстким сценарієм, так, щоби не залежати від будь–якого тиску», — сказав прес–секретар Азарова Віталій Лук’яненко.
Таким чином, доходна частина держбюджету становитиме 332 млрд. гривень, місцевих бюджетів — 92,6 млрд. грн. Консолідовані видатки — 461,7 млрд. гривень. Уряд вирішив трохи зменшити свій прогноз зростання ВВП — і замість 5%, як передбачалося у варіанті, поданому в жовтні, зупинився на 3,9%. При цьому номінальний ВВП становитиме 1,5 трлн. гривень. Втім, міжнародні експерти не вірять навіть у такий «приземлений» розвиток подій. Світовий банк вважає, що зростання ВВП в Україні наступного року становитиме щонайбільше 2,5%. Такий прогноз оприлюднив старший економіст представництва Світового банку в Україні Руслан Піонтковський. При цьому експерт зазначив: подібний розвиток подій можливий, якщо Україна співпрацюватиме з МВФ, що нині є під питанням.
Головні статті бюджету залишено без змін — у порівнянні з варіантом жовтня 2011. «Закладено ті параметри, які є», — сказав журналістам аграрний міністр Микола Присяжнюк. Експертне середовище з текстом документа ознайомитися не встигло. Натомість депутати від опозиції звернули увагу, що урядовці дещо змінили структуру витрат — збільшивши фінансування себе улюблених. За словами віце–спікера Миколи Томенка, бюджет–2012 скасовує майже всі пільги народних депутатів, і залишаються тільки витрати на зарплатню та «незначні витрати на транспорт». Натомість виконавча влада отримає значно більше. «Зокрема, на утримання секретаріату Кабінету Міністрів виділено 278 мільйонів, що на 23 мільйони більше, ніж було у першому читанні; на обслуговування діяльності Президента додали ще 7,5 мільйона. Також збільшення стосується Державної судової адміністрації, Міністерства внутрішніх справ та інших органів влади», — зауважив Томенко
Підписали чи не ризикнули?
Утім шлях до відступу Прем’єр собі залишив. Після вимовленої фрази про «складне рішення» людина, схожа на Миколу Азарова, написала на його сторінці у «Фейсбуці»: «незважаючи на всю складність переговорного процесу (щодо ціни на газ), упевнений, компромісні рішення будуть знайдені вже найближчим часом». Джерела у Кабміні повідомили ЗМІ, що рішення щодо газу, найімовірніше, оприлюднять у січні наступного року. Відтак експерти почали схилятися до версії, оприлюдненої тижневиком «Дзеркало тижня». За нею, українська команда таки «здала» у Москві нашу газотранспортну систему. Чого, власне кажучи, від неї домагалися старші російські товариші. Таким чином, нібито Російська Федерація стане співвласником нашої ГТС, а відповідні зміни до Конституції ухвалять уже невдовзі. Оголосять же про «подарунок» нашому народу ближче до голосування — аби опозиція не встигла об’єднатися для протидії. Як наслідок, Україна отримає обіцяні Януковиче 250 доларів за тисячу кубометрів газу. Тоді, нібито, бюджет знову «переформатують» і швиденько ухвалять. А проголосований учора варіант — не більше ніж порох в очі.
Щоправда, за іншою версією, минулого тижня Україна вже майже погодилася на двосторонній консорціум (саме у цей час лунали найоптимістичніші заяви Януковича та Азарова) і допуск компаній–посередників для роботи на внутрішньому українському ринку. Але в останню мить нібито під тиском ЄС передумала. Європа буцімто нагадала Києву, що ми є членом міжнародного енергетичного співтовариства і не можемо самі ухвалювати такі рішення. А два чартерні рейси — Президента та Прем’єра — були організовані для того, аби розповісти про це очільникам Росії. Путін нібито на таку пропозицію відреагував стримано: «Добре, дайте Європі 30% акцій, але зi свого пакета». На що вже Україна погодитися не могла.
...Ухвалити бюджет Верховна Рада може вже нині. Голосувати за держкошторис народні обранці почали уже в четвер. Й обіцяли сьогодні явити країні повністю затверджений документ.