Ось уже рік як дата 19 грудня викликає в білорусів зовсім не святкові асоціації. Рік тому на День святого Миколая в Мінську жорстоко розігнали демонстрацію опозиції за чесні вибори. Найактивніших учасників мітингу, які одразу після голосування прийшли на Жовтневу площу столиці, засудили до різних термінів ув’язнення. Серед політв’язнів опинилися й кілька кандидатів у президенти, які опонували чинному главі держави Олександру Лукашенку.
Тож привітавши громаду з Миколаєм, опозиційні лідери закликали усіх небайдужих увечері 19 грудня знову прийти на площу і вшанувати річницю тих трагічних подій, які започаткували нову хвилю репресій. «19 грудня 2010 року в нашій країні згасло світло. Цілий рік ми жили в темряві. Одні намагалися побачити небо крізь темні ґрати тюремних камер, інші стояли темними зимовими ранками біля в’язниць, щоб дізнатися хоч щось про своїх близьких. Тож хай цього дня кожен запалить свічку — біля дороги, на зупинці, на сходах магазину чи кінотеатру, — де зручно. Давайте освітимо не лише Мінськ, а й центральні вулиці інших міст нашої країни», — закликали організатори.
Проте, як зазначає опозиційний сайт «Хартія’97», білоруська влада боїться навіть символічного нагадування про події річної давності. Уже по обіді в центрі Мінська почали збиратися «правоохоронці». До вечора біля музею Великої Вітчизняної війни та за Палацом Республіки вже вишикувалося зо два десятки автобусів зі спецназом і кілька автозаків. Поки міліціонери у формі проводили огляд пасажирів на виходах із метро, на Жовтневій площі й проспекті Незалежності «тусувалися» десятки агентів у штатському.
Щойно розрізнені групи мітингувальників зібралися разом біля статуї архангела Михаїла, щоб відслужити молебень за здоров’я ув’язнених, розгорнули їхні портрети й почали скандувати «Живе Білорусь!», як на них навалилися силовики. До автозаків людей тягнули по землі, били по головах і ногами. Загалом, за даними правозахисників, було затримано близько півсотні осіб. Затриманих доставили до управління внутрішніх справ Московського і Центрального районів Мінська, на більшість із них чекає суд, дехто вже отримав від трьох до семи днів адміністративного арешту.
А поки поряд на площі міліція розганяла акцію опозиції, у Красному костелі тривало богослужіння за участю послів країн Євросоюзу, голови представництва ЄС у Білорусі Майри Мори та тимчасового повіреного у справах США Майкла Скенлана. Як повідомляє «БєлПАН», усі вони прийшли помолитися «за здоров’я і кращу долю білоруських політв’язнів».
ПІДТРИМКА
Як повідомляє «Радіо «Свобода», після позавчорашніх подій Конгрес США планує ухвалити спеціальний закон «Про демократію і права людини у Білорусі», щоб посилити тиск на владу Білорусі з метою добитися звільнення політв’язнів. Конгресмени вимагають звільнити всіх засуджених після масових протестів у Мінську 19 грудня минулого року і розширюють список білоруських чиновників, яким буде заборонено в’їзд до Сполучених Штатів Америки. Також у проекті закону міститься заклик до Міжнародної федерації хокею (IIHF) на знак протесту проти антидемократичних дій білоруської влади відмовитися від проведення чемпіонату світу 2014 року в Мінську.