«Нарешті це сталося!», «Тепер мої директори вийдуть на волю!» — такі доволі ейфоричні коментарі практикуючих адвокатів можна побачити на юридичних форумах в iнтернеті, після того як минулого тижня Президент Янукович підписав закон про гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарчої діяльності. Оприлюднений на сайті глави держави закон за №4025VI ще не набув чинності. У перехідних положеннях вказано, що станеться це через місяць iз дня його опублікування. Адже саме за цей час Кабмін має розробити та затвердити порядок внесення коштів як застави на спеціальний рахунок, привести свої нормативноправові акти у відповідність до цього закону тощо. Сайт Верховної Ради конкретизує, що закон про гуманізацію набуде чинності вже 17 січня 2012 року. Тож час є і в юристів, які вже розробляють плани звільнення своїх грошовитих клієнтів.
Після штрафу спи спокійно
Нагадаємо, що закон за №4025VI Верховна Рада ухвалювала «в муках». Адже більшість не підтримала поправку опозиції, що передбачала декриміналізацію ще й ст. 365 КК, за якою ексПрем’єра Юлію Тимошенко засуджено до семи років позбавлення волі. «УМ» вирішила розглянути ухвалені зміни саме з юридичної, а не з політичної точки зору. Звісно, кожна запроваджена законом норма ще потребує детального вивчення, а найголовніше — практики застосування. Адже слідчі та судді, з одного боку, та адвокати й їхні підзахисні — з іншого, можуть порізному читати новий закон.
Головне ж в іншому: скасовують кримінальну відповідальність за ті діяння, які втратили ознаки суспільної небезпеки (зайняття забороненими видами господарської діяльності, ухилення від повернення виручки в іноземній валюті, незаконне відкриття за межами України валютних рахунків, фіктивне банкрутство чи контрабанда тощо). При цьому гуманізація передбачає санкції у вигляді штрафу, а не строку на «зоні» за фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків, доведення до банкрутства, шахрайство з фінансовими ресурсами тощо. Максимальна межа штрафу — 850 тисяч гривень. І лише якщо штраф не сплачено в установлений термін (розстрочка можлива до півроку), винний може опинитися за ґратами.
Тож одразу після завершення новорічних свят вийти на волю мають шанс тисячі підприємців у межах усієї країни. «Засуджені за економічні злочини особи можуть звільнитися з місць позбавлення волі, сплативши штраф, — каже радник Президента з питань судоустрою Андрій Портнов. — Ті, хто сьогодні перебуває під слідством за цими статтями і міра запобіжного заходу в них — утримання під вартою, вони також можуть сплатити заставу і вийти на волю».
Звільнити клієнта
Адвокат Сергій Тюрін повідомив «УМ», що на «круглих столах» юристи вже обговорюють конкретні справи і розробляють плани звільнення зпід варти своїх клієнтів. «Одна з прогресивних пропозицій закону полягає в обмеженні взяття під варту керівників підприємств, — вважає Сергій Григорович. — Тому зараз бізнесу буде легше дихати. Адже у силовиків тепер значно менше підстав для того, щоб смикати підприємців. Щорічно в Україні кількість людей, яких «закривали» в СІЗО, лише зростала».
Партнер пана Тюріна, адвокат Світлана Трофимчук, додає, що закон однозначно допоможе зменшити корупцію в правоохоронних органах та судах. «Слідчі не зможуть самостійно приймати рішення щодо затримання підозрюваного, встановлювати розмір застави, бо це вирішуватиме суд, — зазначає пані Трофимчук. — Податкова міліція, як і представники інших контролюючих органів, не матиме можливості затримувати підозрюваного, щоб чинити тиск на нього та його бізнес, зменшиться можливість порушення «замовних справ». Так, згідно зi статистикою з фіктивного банкрутства, порушено тисячі справ, а вироків фактично немає. Бо той чи інший директор підприємства цікавий корумпованим слідчим, як людина з грошима...»
За словами юристів, вони очікують на звільнення своїх клієнтів після 17 січня 2012 року. «Щойно закон набуде чинностi, адвокати завалять суди відповідними клопотаннями, — каже Світлана Трофимчук. — Але прогнозую, що норму закону про негайне звільнення спочатку не виконуватимуть, будуть технічні порушення. Але практика покаже. Вже за рік будуть узагальнення щодо правильного розуміння закону, інформаційні роз’яснення для суддів тощо».
За словами пана Тюріна, нині чимало юридичних фірм, які ніколи не займалися кримінальною практикою, відкривають у себе цілі «кримінальні» департаменти, бо мають відгукуватися на реалії, які пропонує закон.