Учора до розгляду у Верховній Раді було запропоновано законопроект про зміни до Закону «Про дошкільну освіту». Ключовим пунктом цього документа було надання права батькам обирати на власний розсуд мову навчання своєї дитини в дитячому садочку. Напередодні голосування народний депутат і лідер партії «За Україну!» В’ячеслав Кириленко заявив, що цей документ фактично усуває з дошкільної освіти українську мову. До речі, останню в київських дитсадочках і так важко почути — більшість вихователів тут російськомовні.
«Незважаючи на протести громадськості й застереження експертів, уряд наполегливо «пропихає» цей законопроект у парламент. Документ, який усупереч Конституції вводить у дошкільній освіті двомовність», — зазначив народний депутат. В’ячеслав Кириленко цілком справедливо звертає увагу, що уряду слід скерувати свої сили зовсім в іншому напрямi — на будівництво нових дитячих садочків, яких у країні катастрофічно не вистачає. «Натомість дії уряду у сфері дошкільної освіти граничать iз маразмом!» — каже Кириленко. В пояснювальній записці до законопроекту його автори не приховують, що «реалізація проекту потребуватиме відповідного фінансування, яке здiйснюватимуть у межах асигнувань, передбачених у Державному бюджеті України по галузі «Освіта» на відповідні роки». Але ці гроші могли б і справді бути спрямовані на спорудження нових дитсадків, яких, за словами міністра освіти Дмитра Табачника, в Україні не вистачає аж 700. Через це лише 53 відсотки дітей охоплені дошкільною освітою, яка в Україні вiднедавна має бути обов’язковою.
Більше того, застерігають експерти, якщо сьогодні влада намагається надати батькам право обирати мову в дитячих садочках, то завтра слід чекати аналогічного проекту щодо середньої освіти, яку в Україні ведуть поки що державною мовою (за винятком деяких шкіл у регіонах компактного проживання нацменшин). «Деякі російськомовні батьки спочатку навіть обурювалися, що я з дітьми розмовляю українською, мовляв, вони мене не розуміють, — розповіла «УМ» вихователька одного з дитячих садочків, розташованого на київському масиві Осокорки. — Але коли я пояснила, що в школі їхнім дітям через незнання мови доведеться значно важче, ці претензії зникли. Насправді проблема вибору мови в дитсадку абсолютно надумана. Це, швидше, примха батьків, які самі лінуються вивчити українську мову й вважають це зайвим для своїх дітей. У цій ситуації українську мову треба захищати й рятувати, адже навіть у Києві, столиці України, російськомовне населення переважає. І навіть через 20 років після Незалежності дитина з україномовної родини — швидше, виняток, аніж правило»...
На щастя, вчора здоровий глузд у парламенті таки взяв гору: законопроект про зросійщення дитячих садочків навіть не набрав достатньої кількості голосів, щоб потрапити до порядку денного. За це проголосували лише 217 депутатів (здебільшого «регіонали», комуністи і частина позафракційних). Проти висловилися депутати від БЮТ, «НУНС», Народної партії та групи «Реформи заради майбутнього».