Якщо лелека забарився

15.06.2004
Якщо лелека забарився

Бережи репродуктивне здоров'я замолоду. (Фото Василя ГРИБА.)

      Згідно з офіційною статистикою, кожна п'ята пара в Україні не здатна народити дитину. Деякі з них навіть не помітили, коли стали безплідними, тому що інфекції, які спричиняють безпліддя, іноді протікають безсимптомно. А коли настає пора — людина, яка вважає себе цілком здоровою, дізнається, що втратила найцінніше — здатність до відтворення самої себе. Як правило, це проблема обох, чоловіка і жінки, і таким парам допомагають у Центрі планування сім'ї при Інституті акушерства, педіатрії та гінекології АМН України. Щоправда, виліковують не всіх...

 

«Допоможіть народити дівчинку!»

      Ольга та Станіслав прийшли на прийом вперше, звернутись нарешті по кваліфіковану допомогу для успішного запліднення та народження дитини — їхнє спільне рішення. Вони живуть разом протягом восьми років. Їй — 38, йому — 35. В обох уже є діти від попередніх шлюбів, тому сумнівів щодо власної плідності у них не виникало. Та коли вони захотіли народити спільну дитину, виявилось, що без допомоги лікарів не обійтись.

      — Ми вже маємо дітей від інших партнерів, у нього — син, і у мене, — розповідає Ольга, жінка з сяючими очима та ямочками на щоках, яка виглядає молодшою за свій вік. — Та мій чоловік давно хоче, щоб ми народили спільну дитину, бажано — дівчинку. Я не проти. Давно хочемо, але не виходить...

      — Ви завагітніли одразу, як одружилися? Чи планували вагітність? — розпитує завідувачка Центру, гінеколог Лариса Новік Ольгу про шлюб, у якому вона змогла народити дитину. Станіслав — третій чоловік Ольги, а її шістнадцятирічний син — від першого супутника життя.

      — Ні, не планували,— каже Ольга.

      — Користувались засобами запобігання? — питає гінеколог далі.

      — Як вам сказати, час від часу, — вагається жінка.

      — Тоді виходить, що планували, так?

      — Ну так, — стенає плечима Ольга.

      — Зверніть увагу, це досить типовий випадок, коли жінка або не користується методом запобігання вагітності, або неправильно це робить, тому як ми можемо говорити про якусь його ефективність у збереженні її здоров'я? — звертається до мене гінеколог. І продовжує консультацію Ольги та Станіслава:

      — Отже, щоб ми могли про щось говорити, найперше нам треба виключити з цього ланцюжка чоловіка, або ж підключити його до лікування. Для цього вам потрібно зробити аналіз сперми. На спермограмі ми побачимо, чи є там причина безпліддя. Щоб зробити такий аналіз, треба 3-5 днів утримуватися від статевих контактів, також бажано не «труїти» організм надмірним вживанням алкоголю і надмірним курінням. Постарайтеся, щоб ці дні перед аналізом збігались із звичайним ритмом вашого життя, — радить лікар Станіславу.

      І покінчивши поки що з ним, повертається до Ольги. На прохання лікаря жінка детально розповідає, які операції перенесла, як протікала її вагітність, коли були останні менструації, які симптоми під час місячних, чи не псується настрій у ці дні і ще безліч інтимних деталей. Все це гінекологу важливо знати, щоб правильно визначити, на якому етапі запліднення може відбуватися збій.

      Закінчивши детальну розмову, Лариса Миколаївна призначає своїй відвідувачці купу обстежень. Крім аналізів на різноманітні інфекції — мікробіоценоз, хламідії, уреаплазму, мікоплазму, які можна зробити в поліклініці, ще й обов'язкові та не зовсім приємні процедури, які треба робити самiй удома.

      — Нам треба дізнатись, чи немає порушень у роботі яєчників, — розказує вона. — Щоб найбільш елементарним способом це визначити, треба протягом місяця вимірювати так звану базальну температуру. Це температура слизової оболонки кишківника або піхви, яка підвищується у певній фазі менструального циклу і за якою судять про функціональний стан яєчників. Щодня зранку ще в ліжку і натщесерце вимірюєте температуру і записуєте у спеціальному графіку. Можете починати просто завтра. Невдовзі ми побачимо, коли відбувається вихід яйцеклітини з яєчника, і чи відбувається взагалі. Паралельно ви прийдете до мене на 7, 14, 21 і 28 день свого місячного циклу для того, щоб ми зробили гормональні мазочки. Тоді ми точно знатимемо, наскільки правильно чи неправильно працюють ваші яєчники.

      — Вам не здається, що це несправедливо, жінці — купу аналізів робити, температуру щодня міряти, а чоловікові одну тільки спермограму, — зауважую я не без гумору.

      — Щодо цього не хвилюйтесь, — без посмішки відповідає лікар. — Якщо на спермограмі ми побачимо зміни запального характеру, йому теж доведеться пройти додаткові обстеження — зіскоби з уретри та простати, і не тільки. Це ми тільки починаємо, а далі, можливо, лікуватися доведеться обом...

Народитись — не поле перейти

      «Важко сказати, чому саме у них не народжується дитина. Порушення могли виникнути на будь-якому етапі запліднення», — розповідає Лариса Новік, коли за парою зачиняються двері. І для ілюстрації дістає схему статевих органів жінки. «Дивіться, якщо тут, у піхві, є запалення, то сперматозоїди не пройдуть цей бар'єр», — пояснює вона. Тут також можуть ставати на перешкоді антитіла, тобто клітиночки, які ворожі до сім'я чоловіка.

      Далі може бути проблема з яєчниками, звідки виходить яйцеклітина. «Скільки б тут не було сперматозоїдів, якщо яйцеклітина не вийшла, зрозуміло, що запліднення не відбудеться,» — каже гінеколог. Це трапляється через запалення, потовщення оболонки яєчника, або коли центральна нервова система, гіпофіз у головному мозку, який регулює процеси у репродуктивній системі людини, не надає достатніх імпульсів, або сам яєчник не може на це відповідати навіть при достатній кількості імпульсів.

      «Припустимо, що все в порядку з яєчником і яйцеклітина виходить і зустрічається зі спермієм у фалопієвій трубі. Але внаслідок запальних процесів прохідність труби може бути порушеною, або й зовсім втраченою», — продовжує лікар. Якщо внаслідок запалення прохід труби звужений, спермій проходить, запліднення відбувається, а от запліднена яйцеклітина не може потрапити у матку. «Це досить небезпечно для здоров'я жінки. Тільки матка за час вагітності п'ятдесят раз збільшується в розмірах, труба не може так розтягнутись. Коли є часткова непрохідність або порушена перистальтика труби, то запліднена яйцеклітина може прикріпитись просто в трубі. Труба розтягується до певної межі, а потім розривається і жінці доводиться оперувати позаматкову вагітність», — розповідає далі про можливі патології лікар.

      У порожнині матки — свої проблеми. Якщо тут недостатня товщина ендометрію — слизової оболонки матки, або просто його запалення, жінка або не зможе завагітніти, або не виносить дитину. Але це цілком виліковне порушення.

      Не дуже часто, але трапляються у практиці лікарів центру випадки, де медицина майже безсила. «Недавно приходила молода жінка, у якої не було менструації з 2001 року. У неї дуже маленька матка, не працюють яєчники, і тому завагітніти їй практично неможливо. Правда, коли ми з'ясуємо причину того, чому не працює система, то зможемо якось зарадити біді. Але якби вона прийшла раніше, можливо, у дитячому віці! А зараз їй 25, а в цьому віці вже все сформовано і складніше надати допомогу», — каже Лариса Миколаївна.

Захистися сам i захисти iншого

           Репродуктивне здоров'я треба берегти замолоду, кажуть гінекологи. І насамперед пропагувати серед молоді відповідні захисні засоби. «У вісімдесяти відсотках випадків причиною неплідності стають запальні захворювання», — каже лікар центру, гінеколог, андролог і сексопатолог в однiй особi Микола Дідик. Він стверджує, що безпліддя частіше викликають навіть не горезвісні венеричні захворювання, а вульгарна патогенна мікрофлора — всілякі стафілококи та стрептококи. «Навіть один епізод запального захворювання може стати фатальним», — підтверджує Лариса Новік.

      Для жінок причиною неплідності нерідко є аборт, зроблений у ранньому віці. «Навіть якщо аборт робить висококваліфікований лікар, жінка все одно ризикує стати безплідною», — каже завідувачка центру. Щоб уникнути абортів, треба зробити все, аби п'ятнадцятирічні дівчата не тільки не вагітніли небажаними дітьми, а й просто дбали про власне здоров'я самі.

      «Узагалі-то не треба забувати, що статеве життя — не для підлітків, — каже керівник відділення планування сім'ї Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, головний спеціаліст Міністерства охорони здоров'я з дитячої гінекології професор Ірина Вовк. — Але якщо воно вже є, то дівчатам треба використовувати як низькодозовані гормональні протизаплідні таблетки, так і презервативи. Це так званий подвійний голландський метод захисту. Річ у тім, що дівчина в такому віці не завжди може розраховувати на відповідальність свого партнера і мусить дбати про себе сама додатково. Вона потребує захисту і саме тому, що від першого аборту згодом виникає до 20 відсотків усіх ускладнень у статевій системі жінки, в тому числі й безпліддя».

      Пропаганда здорового способу життя актуальна завжди. До центру, до речі, активно приходять проконсультуватись з цього приводу не тільки підлітки, а навіть діти. Це місце, де приймають і дають професійні поради усім, без розподілу на вік і стать... І жоден відвідувач репродуктивного віку, як переконався кореспондент «УМ», не йде із центру без яскравих буклетів про ефективність та доречність використання засобів контрацепції.

      Щоправда, пацієнти центру, особливо представниці прекрасної статі, як правило, не люблять про це говорити. «Ми завжди запитуємо жінку, навіть якщо вона сама не просить консультації з контрацепції, яким методом вона користується і чи не бажає його змінити, — каже Лариса Новік. — Часто трапляється, що жінка або неправильно користується обраним методом, або той метод їй просто не підходить. Тому її здоров'я під загрозою. Не існує засобiв, які підходять абсолютно всім жінкам або навіть одній жінці на різних етапах її життя. Але шляхом консультації нам вдається підібрати найкращий метод, який значно покращує якість її життя».

      Методів зараз існує багато на всі варіанти статевого життя. Чомусь найбільш привабливі для жінок, які не планують завагітніти, саме оральні контрацептиви. З'їв пігулку — і порядок. Але чи знаєте ви, наприклад, що їх не можна вживати жінкам, які годують груддю; жінкам за 35, які палять; хворим на вірусний гепатит (активне захворювання печінки); жінкам, які страждають від мігреней та інших неврологічних симптомів, а також від тяжких вроджених вад серця? Ці та інші нюанси використання різноманітних засобів захисту вам може розказати лікар, а з реклами у метро навряд ви дізнаєтесь про можливу шкоду для свого здоров'я тих же протизаплідних ліків. А побіжно, без розгорнутої консультації з вивченням усіх подробиць особистого життя, лікарі кажуть, що тільки тим жінкам, хто має постійного партнера, можна на деякий час забути про бар'єрні засоби, які захищають від статевих захворювань, і берегтись тільки від непланованої вагітності. Решті вони категорично не радять забувати про презервативи.

      «Якщо ви не народжували, не плануєте вагітність і не маєте постійного партнера, це означає, що вам треба берегтись як від небажаної вагітності, так і від захворювань, що передаються статевим шляхом, — суворо зауважила лікар. — Для вас варіант захисту тільки один — кондоми».

      Інакше ніхто не зможе вам гарантувати, що якийсь один безглуздий епізод стане причиною того, що лелека, який, як відомо, приносить щасливим батькам дітей у пелюшках, не обминатиме колись ваш дім.

  • Пігулка не допоможе…

    Протистояння навколо можливої ліквідації Вінницького обласного протитуберкульозного диспансеру №2 відбувається у кількамісячному вимірі. Працівники диспансеру просять передати з обласної комунальної власності у міську цілісний майновий комплекс, щоб і майно, і приміщення залишились на місці, а колектив працював там і надалі. Вони згодні на реорганізацію чи оптимізацію, аби лише тубдиспансер не ліквідували. >>

  • Не лікують, а вбивають

    До 30% антибіотиків орального застосування продаються у США за неправильно виписаними рецептами. Помилкова діагностика на невідповідний рецепт на антибіотики є головною причиною виникнення резистентної стійкості мікроорганізмів на антибіотики, випливає з дослідження, результати якого подані в «Журналі Американської медичної асоціації» (Journal of the American Medical Association). >>

  • Чіпкий, як кліщ

    Кліщі вже прокинулися, активізувалися і готові атакувати. Під прицілом їхніх укусів — не лише любителі влаштовувати пікніки в лісі, а й ті, хто звик просто прогулюватися в міському парку чи сквері. Лікарі звертаються увагу, що з кожним роком кількість людей, яких покусали кліщі в місті, зростає. >>

  • Смертельний бізнес

    «Хворіти сьогодні особливо дорого, навіть не враховуючи вартості ліків, на звичайний похід у поліклініку зараз потрібно викласти мінімум 300 гривень», — такими враженнями діляться між собою українці в бесідах те-а-тет, такими повідомленнями нині завантажена чи не вся інтернет-мережа. >>

  • Провал операції, або Як вижити в котлі медреформи?

    Улюблений вітчизняний спосіб заговорити тему: спростовувати неіснуюче або почати планувати давно існуюче. Триває п’ятий рік експерименту з реформи охорони здоров’я у пілотних регіонах країни: на Вінниччині, Дніпропетровщині, Донецькій області (там зараз не на часі) та Києві. І що ж маємо реально? >>