«Хімізація» металевого проекту

15.06.2004

      Компанія «Російський алюміній» (РАЛ) уже найближчим часом може взяти активну участь в модернізації Первомайського «Хімпрому». Напівживий промисловий гігант Харківщини став чимось на зразок розмінної монети в ході продажу акцій Миколаївського глиноземного заводу.

      Як відомо, перспективний пакет південного регіону Україна погодилася продати росіянам понад два роки тому за умов, що ті збудують на Сході алюмінієвий завод. Подібні інвестиційні зобов'язання компанія визнала для себе цілком прийнятними, адже возити глинозем з Миколаєва до Первомайського набагато дешевше, ніж з-за океану до Сибіру. Але, попри все, реалізувати цей план не вдалося, оскільки учасники переговорів не змогли розв'язати тугий енергетичний вузол. Від початку у виробництві алюмінію РАЛ планувала використовувати дешевшу російську електроенергію, тому що за умов української дорожнечі цього продукту подібне виробництво стає менш прибутковим. Але в ході тривалих консультацій сторонам так і не вдалося «вписати» російський струм у правове поле України. Тоді й виникла потреба у зміні інвестиційної програми. За новою схемою РАЛ зобов'язується провести модернізацію Миколаївського підприємства, вклавши у цей проект протягом чотирьох років 80 мільярдів доларів. Кінцева ж мета «перебудови» — збільшення виробництва глинозему до 1,6 мільярда тонн на рік. І оскільки «Хімпром» здавна постачає МГЗ каустичну соду, а з урахуванням нових обсягів виробництва постачатиме ще більше, його теж вирішили включити до відкупного списку інвестиційних зобов'язань.

      Але, як з'ясувалося, замінити алюмінієві ріки на содові теж непросто. Днями у Харкові генеральний директор «Хімпрому» Юрій Дуденков і заступник генерального директора з міжнародних і спеціальних проектів «Російського алюмінію» Олександр Лівшиц підписали угоду, яка передбачає пошук варіантів взаємовигідної співпраці. Йдеться про створення робочої групи, що замість енергетичних розв'язуватиме тепер не менш тугий вузол корпоративних проблем. Адже налагодити співробітництво стовідсоткового державного підприємства «Хімпром» і товариства з обмеженою відповідальністю «Російський алюміній» у межах чинного законодавства досить складно. Верховна ж Рада поки що не має наміру виключати первомайський завод зі списку стратегічних об'єктів , а тому про його швидку приватизацію наразі не йдеться взагалі.

      І все ж вихід мабуть, таки є. «Існує багато інших форм співробітництва,— говорить перший заступник голови Харківської облдержадміністрації Олександр Колесников,— коли навіть на державному заводі знаходяться варіанти створення спільних підприємств. Власне, для цього ми й сформуємо днями спільну робочу групу». Олександр Лівшиц у ході харківської зустрічі й взагалі дотримувався іміджу такого собі джентльмена, який попри все намагається виконувати дане раніше слово. Мовляв, Первомайське вже близько двох років живе надією отримати нові робочі місця, отож було б нечесно не запропонувати місту рівноцінну компенсацію. Про конкретні ж гроші й термін реалізації інвестиційного проекту говорити у Харкові росіяни поки що уповноважені не були.