Парламентські вибори в Росії були чесними, їх підсумки — об’єктивними, а протестні акції — проплаченими й схожими... на боротьбу зі СНІДом. Таким оригінальним баченням ситуації поділився з телеаудиторією в прямому ефірі прем’єр–міністр Володимир Путін. Це був десятий, «ювілейний», випуск «прямої лінії» за його участю, і перший, у якому ВВП узяв участь як кандидат на посаду глави держави.
Судячи з відповідей колишнього–майбутнього прем’єра–президента, досить масові як для Росії протестні виступи його щонайменше здивували (як у тому анекдоті: «Уявіть собі — відчиняєте ви холодильник, а там овочі проводять мітинг і вимагають від вас проведення чесних виборів. От ви здивуєтеся! Приблизно так само відчуває себе Путін — які вам вибори?! Я ж вас їм!»). А з огляду на ті поблажливі «шуточки», яких ВВП не шкодував на адресу опонентів, здається, навіть більше: налякали. Хоч сам президент (пардон, прем’єр) — у костюмі «з голочки», краватці в крапочку й «ну зовсім непомітними» ознаками пластики на обличчі всіляко свою стурбованість із цього приводу приховував. Проте про свій страшний сон — Помаранчеву революцію — згадав. Фрейд би замислився.
До матюків на свою адресу Путін звик
«Результат цих виборів (до Держдуми), безумовно, відображає реальні розклади сил у країні. І те, що правляча сила, «Єдина Росія», втратила певні позиції — в цьому теж немає нічого незвичайного», — заявив Володимир Володимирович, відповідаючи на запитання про підсумки голосування 4 грудня. І зізнався, що напис на виборчому бюлетені («Путин, пошел на х..!»), фотографію якого опублікував журнал «Коммєрсант. Власть» його «потішив». Нагадаємо, за цей присвячений виборам випуск головний редактор часопису Максим Ковальський і гендиректор ЗАТ «Коммєрсант–холдінг» Андрій Галієв поплатилися посадами.
«Наскільки розумію, напис було зроблено під час голосування в Лондоні, у посольстві. Ми знаємо, хто в Лондоні зібрався й чому вони не повертаються в Росію. Їхнє побажання послати мене подалі пояснюється тим, що вони хочуть сюди повернутися. А поки я тут сиджу, вони повернутися не можуть», — заявив ВВП, очевидно, натякаючи на Бориса Березовського та інших російських олігархів, які через конфлікти з владою зараз змушені отаборитися в Британії.
Появу «трилітерного» бюлетеня Путін навіть записав собі в заслуги: «Я на них зла не тримаю. Я всіх закликав прийти проголосувати на виборах. І вони прийшли — послухалися мене». А нецензурне обігрування його образу чинного прем’єра Росії не лякає. «Коли в нас активно йшла боротьба з тероризмом на Північному Кавказі, я чого тільки не бачив, яких тільки карикатур не надивився... Але тоді був упевнений, що чиню правильно. І зараз у цьому не сумніваюся», — заявив кремлівський господар.
Опозиція «з презервативами» переймає досвід Помаранчевої революції?
Більше того — антивладні протести він теж вважає досягненням свого правління. «Що ви скажете не опозиціонерам, а тим людям, які не вірять у вибори і вважають, що у них украли голоси?» — запитав у Путіна головний редактор радіо «Ехо Москви» Олексій Венедиктов.
«Мене тішить, що «путінський режим» породив таких людей, — запевнив прем’єр. — Те, що люди висловлюють точку зору з приводу процесів, що відбуваються в країні, у сфері економіки, соціальній сфері, політичній — абсолютно нормальні речі. Поки ці дії в рамках закону, я розраховую на те, що так воно й буде».
За словами ВВП, на мітинги він дивився по телевізору. І «бачив, що це в основному молоді люди, активні, зі своєю позицією, які ясно й чітко її формулюють». Хоча кут зору, під яким Володимир Володимирович на все це дивився, був доволі своєрідним. «Якщо відверто, коли я побачив на екрані щось таке у декого з них на грудях, чесно вам скажу — непристойно, та я вирішив, що це пропаганда боротьби зі СНІДом, що це такі, пардон, контрацептиви» — посміхнувся прем’єр. За презервативи він прийняв білі стрічки, з якими опозиція виходить на мітинги.
Якщо до народу (що з них візьмеш, овочів) Путін ставиться поблажливо, то до лідерів опозиції — обурено. За словами ВВП, вони «переносять практику Помаранчевої революції з України до Росії. «Ми знаємо події Помаранчевої революції в Україні, до речі, деякі з наших опозиціонерів у цей час були в Україні і працювали як радники тодішнього Президента Ющенка (радником Віктора Ющенка був Борис Нємцов. — Ред.). І вони, природним чином, переносять цю практику і на російський ґрунт. А з «кольоровими революціями» все ж зрозуміло — це напрацьована схема дестабілізації суспільства, і ця схема з’явилася не сама собою...»
«Розгубленості не помітив, бо був як корова на льоду»
У відповідь на запитання про надзвичайні наради, які скликали у Кремлі під час мітингів опозиції, ВВП здивувався: «Я не помітив розгубленості в Кремлі, мене ні на які наради не викликали. У цей час я був... Я намагаюся навчитися грати в хокей. Я як корова на льоду там, — зізнався прем’єр. І запевнив: — Я не дуже звертав увагу на те, що там (на Болотній площі) відбувається».
А щоб надалі до виборів не було жодних претензій, Путін запропонував Центральній виборчій комісії встановити на всіх виборчих дільницях Росії — їх 90 з гаком тисяч — веб–камери, які б цілодобово. «Щоб країна бачила, потрібно вивести все в інтернет».
* * *
Нинішня «Розмова з Путіним» у прямому ефірі виявилася найдовшою з усіх: прем’єр–міністр відповідав на запитання журналістів та глядачів 4 години 33 хвилини. Попередній — минулорічний — ефір тривав 4 години 26 хвилин.
«Деяким платили за відвідання мітингу. Добре, хай платять, хай хлопці трохи підзароблять. Але поводитися з людьми, як із худобою, не можна, треба мати почуття гідності», — наголосив Путін. — Було видно з екрана: лідери опозиції, які закликали людей на площу, кричали: «Барани, вперед!».
Тут пан прем’єр–президент, хоч і запевняє, що йому «було видно», все ж дещо наплутав. Цитата про баранів із вуст одного з лідерів опозиції справді пролунала — на одному з мітингів 5 грудня. «Барани, й... в рот!» — крикнув спересердя на когось із прихильників Олексій Навальний, коли треба було лізти через паркан. Проте знаменитою цю фразу зробив зовсім не Навальний, а... президент Росії Дмитро Медведєв. Точніше, його мікроблог у «Твіттері»: у ніч на 7 грудня там з’явився запис: «Сегодня стало очевидно, что если человек пишет в блоге словосочетание «партия жуликов и воров» он тупо баран е...й в рот :)».
Фразу, яку, як виявилося, випадково «ретвітнув» (скопіював) із поста кремлівського політтехнолога Костянтина Рикова хтось із техперсоналу, відповідального за наповнення «Твіттера» президента, майже одразу прибрали. Проте російська блогосфера її запам’ятала, записала на адресу Медведєва і сильно на нього образилася... Але Путін, як відомо, не надто захоплюється інтернетом, тож явно «чув дзвін, та не знав, де він».