В Україні щороку реєструють 17 тисяч нових випадків раку молочної залози — на сьогодні це найпоширеніша онкопатологія серед жінок. Але якщо в цивілізованих країнах світу хворі на рак цілком можуть розраховувати на підтримку держави у дорогому лікуванні, то в Україні онкохворі лишаються сам на сам зі своєю бідою. Киянка Антоніна Омельченко знає про це не з чуток: їй теж нещодавно поставили діагноз «рак молочної залози», один із найагресивніших його видів, що має HER 2–позитивний статус. Аби боротися за життя, Антоніні довелося продати квартиру в Києві. Адже необхідні ліки дуже дорогі: пацієнтка розповідає, що лише одна ампула препарату коштує 24 тисячі гривень. Пройти ж таких курсів треба 18. І це лише перший рік лікування…
«Сьогодні в Україні налічується 35 тисяч жінок, які мають рак молочної залози з дуже агресивним типом пухлини. І всі ці жінки чекають на адекватне лікування — високотехнологічну таргетну терапію», — каже онколог–мамолог Лілія Ковальова. Але далеко не кожна з цих пацієнток має можливість лікуватися. Тетяна Леман, голова ГО «Рівне право на життя», зауважує: навіть у сусідніх Росії та Білорусі практично всі хворі жінки на рак молочної залози отримують адекватне лікування за рахунок держави. В Україні за державні кошти цього року пролікуватися змогло лише десять жінок, хворих на особливо агресивну форму раку молочної залози. А наступного, 2012–го, року не зможе жодна — державні керманичі не заклали на лікування найагресивнішої форми раку молочної залози жодної копійки.
Представники громадських організацій закликають владу звернути увагу на онкохворих. А чиновники не поспішають перейматися проблемами недоступного лікування для українців. Пояснення в урядовців одне: «У держави на таких хворих немає грошей».
А ТИМ ЧАСОМ...
На Дніпропетровщині хворі на мієлолейкоз — рак крові — залишилися без ліків. Місяць тому їм припинили видачу «Глівеку» — швейцарського препарату, який забезпечує пацієнтам повноцінне і тривале життя, повідомляє ТСН. Ліки купували коштом держбюджету, адже придбати їх самотужки більшість хворих не в змозі. Мінімальна щоденна доза ліків коштує тисячу гривень. Наразі хворих на мієлолейкоз на Дніпропетровщині більше сотні. Потрапити у державну програму пощастило сорока з них. У громадській організації, яка об’єднує хворих на мієлолейкоз, кажуть, що припинити лікування — це підписати собі смертний вирок. А придбати медикаменти власним коштом пацієнти не можуть, адже мінімальна місячна доза коштує 28 тисяч гривень.
У Міністерстві охорони здоров’я обіцяють відновити постачання найближчим часом, запевняючи, що препарати вже закуплено.