«Чутки про ізоляцію Британії у Євросоюзі сильно перебільшені. Ми є членом ЄС, хочемо бути ним і надалі, й останній саміт нічого в цьому сенсі не змінив», — так прем’єр Девід Камерон захищав позавчора у британському парламенті своє рішення не підписувати нову європейську фіскальну угоду. Виступивши проти посилення фінансового контролю в Європі, політик, на його думку, намагався захистити національні інтереси власної країни й насамперед її фінансового сектору від втручання Брюсселя. «Я чітко пояснив, що можна бути повноправним, ідейним та впливовим членом ЄС і водночас залишатися осторонь від домовленостей, які не захищають наші інтереси», — наголосив Камерон.
«Європа може розвиватися в такий спосіб, коли участь усіх країн–членів у кожній ініціативі не є обов’язковою», — підтримав свого шефа й міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг під час візиту до США. Вашингтон в особі держсекретаря Хілларі Клінтон висловив підтримку своєму європейському партнеру.
Натомість президент Франції Ніколя Саркозі, який після брюссельського демаршу Камерона навіть відмовився при зустрічі потиснути йому руку, заявив: після блокування Британією нової бюджетної угоди ЄС «тепер є дві Європи». Хоча його німецькі союзники відзначили, що стосунки між Берліном та Лондоном у довготривалій перспективі не зазнають особливих змін.
А тим часом фінансові ринки, детально проаналізувавши рішення брюссельського саміту, відреагували значним падінням (на 1,46%) курсу євро відносно долара. Як зазначили у своїй оцінці ситуації фахівці впливової рейтингової агенції «Фітч», «на саміті ЄС стало чітко зрозуміло, що для боротьби з кризою політики вживають незначних заходів, не пропонуючи комплексного, кардинального рішення».