Справа Корнійчука логічно завершилися у п’ятницю: головуюча в судовому процесі суддя Оксана Царевич оголосила рішення про амністію колишнього першого заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука, який є зятем екс–Голови Верховного Суду Василя Онопенка. Тим самим Печерський райсуд столиці задовольнив відповідне клопотання самого пана Корнійчука та його адвокатів. Сам амністований наголошує, що й надалі займатиметься політичною та юридичною діяльністю. Хоча, зрозуміло, що це для колишнього урядовця та народного депутата буде проблематично. Адже амністія вказує на те, що суд його визнав винним, отже, балотуватися до парламенту чи навіть у сільські голови пан Корнійчук не зможе (не дивно, що напередодні він склав повноваження голови УСДП). Так само, як і бути практикуючим адвокатом (хіба що бути власником юридичної контори, що відповідає його рівню статків). Оскільки справу Корнійчука чимало оглядачів та експертів розглядали, як тиск на Василя Онопенка, можна припустити, що іншою платою за амністію стане відмова останнього балотуватися на посаду Голови Верховного Суду.
Від СІЗО до амністії
Нагадаємо, що кримінальну справу у відношенні Корнійчука Генпрокуратура вкотре порушила рік тому за ч. 3 ст. 365 КК (перевищення службових повноважень, що призвело до тяжких наслідків) та ч. 2 ст. 366 КК (службова підробка). Лідеру УСДП, який очолив партію після того, як його тестя обрали Головою ВСУ, закидали зловживання службовим становищем при проведенні держзакупівель. На початку року Корнійчук навіть провів кілька місяців у СІЗО, звідки його звільнили після зустрічі Голови ВСУ Онопенка з Президентом Януковичем.
Тож коли слідство завершили і справу передали в суд, намітилося якесь негласне порозуміння між підсудним та стороною обвинувачення. Не дивно, що 30 листопада Генпрокуратура змінила колишньому урядовцю Корнійчуку статті звинувачення на більш м’які. Мовляв, під час досудового слідства не було доведено причинно–наслідковий зв’язок дій Корнійчука iз завданою ним шкодою. Суд прислухався й змінив кваліфікацію злочину, скоєного Корнійчуком на ч. 1 ст. 365 і ч. 1 ст. 366 КК, за що передбачає максимальне покарання до п’яти років позбавлення волі.
Відтак підсудного обвинувачували вже у скоєнні злочину середньої та малої тяжкості, а до пом’якшувальних обставин Феміда зарахувала те, що пан Корнійчук має трьох неповнолітніх дітей та раніше не був судимий. Як ідеться у рішенні Феміди, «вивчивши матеріали справи, суд доходить висновків про необхідність закриття кримінальної справи і звільнення Є. Корнійчука від кримінального переслідування на підставі амністуючих факторів».
Оптимальна судимість
Також суд залишив без розгляду вимоги позивачів (НАК «Нафтогаз України») про відшкодування їм збитків у сумі 6 млн. 638 тис. грн., завданих Корнійчуком, і звертає увагу позивачів, що відшкодування збитків вони можуть добиватися у порядку цивільного судочинства, подавши відповідний цивільний позов.
«Ви звільнені від кримінальної відповідальності за нереабілітуючих обставин. На підставі Закону України «Про амністію в 2011 році». За таких обставин ви не звільняєтесь від цивільно–правової відповідальності. Тобто від відшкодування збитків, завданих злочином», — так оголосила свій вирок суддя Царевич.
Наразі екс–урядовець має лише сплатити на користь науково–дослідницького інституту Міністерства юстиції 460 грн. за експертизи, плюс — інші судові витрати (близько восьми тисяч гривень). Чи позиватиметься до амністованого «Нафтогаз», наразі не відомо.
Сам Євген Корнійчук вважає, що винесена у його кримінальній справі ухвала Печерського райсуду є оптимальною у ситуації, що склалася. «Ми цілий рік з адвокатом працювали над тим, щоб одержати виправдальний вирок, але, на жаль, ми так його і не одержали. Але на сьогодні те рішення, яке сьогодні озвучила суддя, є кращим, що ми могли одержати за сьогоднішніх умов», — заявив колишній урядовець журналістам після суду.
Отже, пан Корнійчук не добився виправдання судом, але при цьому вважає, що двері до великої політики для нього не закриті. Щодо Василя Онопенка, то у пресі вже з’явилася інформація про те, що його зятя амністували, щоб тесть не балотувався на посаду Голови Верховного Суду. Адже ГПУ пом’якшила Корнійчуку обвинувачення, на відміну від більшості колишніх чиновників уряду Тимошенко.
Такої думки дотримується і політолог Володимир Фесенко: «Застосування амністії є звичайною процесуальною нормою, яка застосовується після визнання підсудним своєї провини. Але у випадку Євгена Корнійчука її застосували, швидше за все, після того як домовилися із Головою ВСУ Василем Онопенком. Можливо, пізніше Корнійчук почне добиватися перегляду справи і зняття з себе судимості».