У Луганській та Хмельницькій областях призупинено вакцинацію на час, доки триває розслідування справ про загибель хлопчика з Луганської області та про параліч дитини у Хмельницькому. Лікарі та офіційні особи з Міністерства охорони здоров’я стверджують, що трагедії не пов’язані з вакцинацією. Експертиза засвідчила, що смерть півторарічного хлопчика з Брянки сталася не внаслідок щеплення проти кору, паротиту та краснухи, а через менінгококову інфекцію. У МОЗ також заявили, що саме цей тип інфекції міг спровокувати й параліч дворічного хлопчика із Хмельницького, якому зробили щеплення від поліомієліту. «За кожним випадком проводять розслідування, працює комісія. На цей період призупинено ту серію вакцини, якою було щеплено цих дiтей», — повідомила керівник Департаменту материнства та дитинства МОЗ Світлана Осташко.
Одним iз можливих, але вкрай рідкісних ускладнень від кору в медичних довідниках вказують енцефаліт і менінгоенцефаліт, які можуть призвести до летальних наслідків. Чи може звичайна вакцина, яка містить мінімальну дозу інфекції кору, призводити до таких серйозних ускладнень залежно від особливостей організму? Жоден лікар–імунолог, до яких зверталася «УМ», не взяв на себе відповідальність дати чітку відповідь.
Узагалі нині відповідальність за життєво важливе рішення — прищеплювати дитину чи ні й від чого — поклали на батьків. Саме вони підписують відмову чи дають дозвіл на щеплення своїх дітей. Натомість батьки найчастіше не розбираються в якості вакцини, не знають, як її зберiгали. Держава ж «стимулює» батьків погоджуватися на щеплення ледь не силовим методом: неприщеплену дитину, як правило, відмовляються приймати до дитячого садочка і навіть до школи.
«Українці відмовляються робити щеплення. Сьогодні практично у всіх регіонах. Десь 50% відмов, десь 30% — люди просто бояться», — заявила заступник мiнiстра охорони здоров’я Раїса Моїсеєнко в коментарі «Українській правді».
ДО РЕЧІ
В Україні набув чинності новий порядок проведення профілактичних щеплень. Змiни незначнi. Так, вiдмiнено повторну вакцинацію підлітків від туберкульозу, паротиту та краснухи. Або, наприклад, до рекомендованих щеплень, крім гепатиту «А», гепатиту «В», грипу, пневмококової інфекції, додано: кашлюк, краснуха (для дорослих), епідемічний паротит (для дорослих), кір (для дорослих), менінгококова інфекція (для дітей і дорослих), папіломавірусна інфекція, ротавірусна інфекція.
Як повідомив головний державний санітарний лікар Олександр Біловол, в Україні визначені десять інфекцій, проти яких щеплення є обов’язковими. «У США таких інфекцій 16, в Італії, Франції та в Австрії — 12», — зауважує Біловол. Українці мають бути провакциновані проти туберкульозу, гепатиту В, дифтерії, кашлюку, правця, кору, паротиту, краснухи, поліомієліту та гемофільної інфекції.