Під час позавчорашньої зустрічі у Парижі президент Франції Нiколя Саркозi та канцлер Німеччини Ангела Меркель узгодили низку пропозицiй iз радикального реформування Євросоюзу та зміцнення зони євро. Їхнi рекомендації будуть подані на розгляд саміту ЄС, який відбудеться 8–9 грудня. Суть пропозицiй така. 17 країн, які на цей час утворюють зону євро, мають до березня 2012 року підписати нову угоду. Цей союз у Союзi буде відкритий для приєднання до нього інших країн. Дефіцит бюджету країн нового об’єднання не може перевищувати три відсотки від ВВП. У разі недотримання цієї норми країна–порушник буде каратися. Також буде зменшено можливість для кожної окремої країни нарощувати борги. У законодавство всіх країн зони євро повинно бути внесене так зване золоте правило, тобто засади утримання в рамках бюджетного балансу цієї країни.
Саркозі погодився з позицією Меркель, що єврооблігації не є дієвим вирішенням проблем зони євро.
Обидва лідери заявили, що наполягатимуть на прийнятті цих рішень іншими країнами, оскільки відхилення їх буде означати розпад єврозони. До елітного «клубу 17» можуть також увійти країни, які використовують національні валюти. Відповідні переговори про «членство» вже проводив з Ангелою Меркель глава кабінету міністрів Польщі Дональд Туск, повідомив учора глава польського МЗС Радослав Сікорський.
Глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу у вчорашньому інтерв’ю німецькій газеті «Ді Вельт» заявив, що допускає можливість оновлення всіх засадничих угод, на яких будувався Євросоюз. Він заявив, що для цього є «складні» і «відносно прості» способи. «Від чотирьох до п’яти місяців — це, з моєї точки зору, реалістичний термін», — так Баррозу прогнозував можливий термін переведення Євросоюзу на нові рейки. «Меркель і Саркозі прагнуть нової угоди, хоча вона не буде стосуватися всіх 27 членів ЄС», — так учора прокоментували паризькі домовленості іспанські газети «Ель Мундо» та «Ель Паїс». Перша з них робить висновок: Євросоюз буде реформуватися без проведення національних референдумiв, тобто без згоди народів. «Ель Паїс» саркастично зазначає, що «виглядає на те, що оновлений ЄС буде мати форму франко–німецького протекторату».