«Бангкок, Париж, Рига, Ніцца, Київ – у кожному з цих міст на початку минулого століття існувала майстерня видатного художника–ювеліра. І саме в нашому місті з’явилася перша з меморіальних табличок на честь нашого співвітчизника», — так розпочав свій виступ під час відкриття меморіальної таблички Карлу Фаберже заступник міністра культури Тимофій Кохан.
У Пасажі на Хрещатику грав військовий оркестр, стояли юні кадети ліцею–інтернату №3 Шевченківського району міста Києва, підходили зацікавлені перехожі. Табличку відкрили на гранітній стіні просто під вивіскою «Аптека», навпроти каруселі з білими кониками.
Саме на цьому місці сто років тому (з 1906 по 1911) діяла майстерня відомого російського ювеліра, француза за національністю Карла Фаберже. Сам будинок, на жаль, не зберігся. Але відомо, що сам ювелір неодноразово бував у Києві. У 1900 році під час Всесвітньої виставки в Парижі Фаберже отримав звання майстра Паризької гільдії ювелірів, і з того часу на всіх міжнародних виставках займав призові місця. На Фаберже працювали Федір Шехтель та Віктор Васнецов. Фірма видатного ювеліра перестала діяти після революції 1917 року, а сам Фаберже в 1920 році виїхав за кордон. Помер майстер у Швейцарії. Пізніше його прах перепоховали в Каннах. У 1920–х роках вироби Фаберже продавали фактично за ціною матеріалу, а сьогодні вартість кожного зі знаменитих «золотих яєць» оцінюють у мільйони доларів.
Дозвіл на виготовлення таблички видала Київська державна адміністрація, а спонсорували її встановлення ювелірний дім «Лабортас» та імператорський дім княгині Марії Романової.
ДОВІДКА «УМ»
Кіндер–сюрприз за мільйон доларів
У колекцію iмператорських, або пасхальних, яєць Фаберже входить 50 ювелірних виробів. У 1885 році імператор Олександр ІІІ подарував своїй дружині Марії Федорівні яйце, виготовлене за принципом «матрьошки»: в золотому яєчку, покритому емаллю, мiстилася золота курочка, всередині якої була рубінова корона. Подарунок настільки сподобався імператриці, що Фаберже став придворним ювеліром та отримав замовлення від царя на щорічне виготовлення подібних великоднiх сувенірів. На сьогодні відоме місцезнаходження 42 iз них. Вони всі мають форму яєць, прикрашених царськими монограмами, мініатюрними зображеннями видатних подій сім’ї, міні–портретами дітей імператора, а всередині яєць були дорогоцінні сюрпризи: модель корабля або карети, букет квітів чи мініатюрний швейцарський годинник. До кожного з яєць було розроблено свій механізм, який повільно, з музикою відкривав виріб.
У 2004 році російський бізнесмен Віктор Вексельберг викупив на аукціоні 9 імператорських яєць більш ніж за 100 мільйонів доларів та повернув їх на батьківщину. В державному музеї Кремля знаходиться 10 інших яєць Фаберже.