Київське водосховище — найнебезпечніший об’єкт на Земній кулі. Таку позицію озвучив на вечорі пам’яті жертв Куренівської трагедії в Києві керівник незалежної міжнародної групи вчених із прогнозування наслідків катастроф Василь Кредо. Він пророкує Києву долю Помпеї, а Україні обіцяє такий кінець, як і Атлантиді.
Мотивуючи свій прогноз, Василь Кредо каже, що в Раді Європи питання про повну ліквідацію Київського моря як об’єкта порушували неодноразово. Міжнародні експерти стверджують: якщо внаслідок якої–небудь надзвичайної події постраждає Київська ГЕС або станеться навіть невеликий землетрус, земляна гребля 30–кілометрової зони завалиться. Тоді на Оболонь і Троєщину (лівобережні райони Києва), Україну і Європу загалом із вод Київського моря піде радіоактивне цунамі. Територія, на якій осяде радіоактивний мул, реабілітації не підлягатиме найближчу тисячу років.
Утім київські вчені до таких моторошних прогнозів ставляться скептично, зазначаючи, що цю тему неодноразово розглядали, і нові твердження міжнародних спеціалістів не повинні сіяти паніку в Києві. Відомий гідролог, доктор географічних наук Віктор Вишневський у розмові з «УМ» запевнив: «Киянам немає жодного сенсу чогось боятися. І на це є низка причин, основна з яких та, що рівень води у Київському водосховищі становить 103 метри над рівнем моря, тоді як переважна частина Києва розташована на висоті 120, 150, а то й 190 метрів. І лише два райони столиці — Оболонь і Троєщина — на висоті 100 метрів. Тому якщо теоретично вода з Київського водосховища виллється, то затопити може максимум ці два райони. Та й то вода підніметься лише на три метри, тобто вже на другому поверсі людям нічого не загрожуватиме».
Другою причиною, за словами пана Віктора, є той фактор, що під час розливу по поверхні вода постійно спадає: «У разі прориву будь–якої греблі вода тече вниз за течією, тим самим поступово знижуючи свій рівень. До того ж вона зустрічатиме на своєму шляху перешкоди у вигляді дерев, кущів, будівель, що теж знижуватиме її рівень».
Учений закликав українців пам’ятати, що водосховища є не тільки в Україні, а й в усьому світі. Вони — потрібні й важливі об’єкти, адже забезпечують постачання електроенергії й щороку виконують захисну функцію під час весняного розливу річок. «Згадаймо, — додає пан Вишневський, — як минулого року напередодні весняної повені лише наявність Київського водосховища врятувала Гідропарк від затоплення. Якби не водосховище, ми не змогли б так спокійно прогулюватися його пляжами».
Директор Київського еколого–культурного центру Володимир Борейко у коментарі «УМ» додає: «Це взагалі неадекватне моделювання конфігурації проблеми. По–перше, саме по собі цунамі не може виникнути на водосховищі, бо таке явище притаманне лише океанам. По–друге, якщо й трапиться прорив греблі, змиє лише Лівий берег і не більше, а радіоактивне забруднення буде вторинним і не становитиме надзвичайної небезпеки для здоров’я киян».